Az ultrahang segíthet kideríteni, gyulladásos bélbetegség miatt fáj-e a hasa

Az ultrahang segíthet kideríteni, gyulladásos bélbetegség miatt fáj-e a hasa

Dr. Pataj Nóra Módosítva: 2022.05.05

A gyulladásos bélbetegségek sok ember életét megkeserítik, azonban tüneteik nem mindig specifikusak, több más kóros állapotra is utalhatnak. Éppen ezért fontos annak tisztázása, mi is okozza az olyan panaszokat, mint a hasi görcsök, hasmenés, fogyás, hiszen a megfelelő terápia a pontos diagnózis függvénye. Dr. Pataj Nórát, az Ultrahangközpont radiológusát arról kérdeztük, vajon milyen helye van a has ultrahangos vizsgálatának a gyulladásos bélbetegségek diagnosztikájában.  

Crohn-betegség és colitis ulcerosa hasi ultrahang

A gyulladásos bélbetegség (IBD) olyan rendellenességek csoportja, mely krónikus gyulladást okoz a belekben. Az állapot bármely korosztályt és nemet érintheti (bár leggyakrabban 15 és 30 éves kor között fordul elő). 

A krónikus gyulladásos bélbetegség két állapotot, a Crohn-betegséget és a Colitis ulcerosa-t (fekélyes vastagbélgyulladás) foglalja magában.   

A betegség kialakulásában téves immunválasz részeként a bélfal nyiroksejtjei aktiválódnak, gyulladásos mediátorok képződnek, majd felmaródásokkal, illetve fekélyekkel járó lokális szöveti károsodás jön létre. Crohn-betegség esetén a gyomor-bélrendszer bármely részén kialakulhat nem folytonos, szakaszos gyulladás- leggyakrabban azonban a vékonybél utolsó (terminalis ileum) és a vastagbél kezdeti (proximalis colon) szakasza érintett. Colitis ulcerosa-nál a folyamat a vastagbél alsó részén kezdődik (a végbelet mindig érinti), és onnan halad felfelé a gyulladás. 

A betegségnek aktív és nyugalmi periódusai (remisszió) vannak, vagyis hol fellángolnak, hol pedig tünetmentessé válnak. Tüneteik hasonlók lehetnek, ezek intenzitása a gyulladás súlyosságától függően változik.  

 

Leggyakoribb tünetek 

  • hasmenés 

  • puffadás 

  • fáradtság 

  • hasi fájdalom és görcsök 

  • vér a székletében 

  • nem szándékos fogyás 

 

A krónikus gyulladásos bélbetegségeket fontos elkülöníteni a hasonló panaszokat okozó IBS-től (irritábilis bél szindróma), ami az emésztőrendszer funkciózavara. Az IBD-vel ellentétben az IBS nem károsítja a beleket, nem okoz gyulladást és nem növeli a vastagbélrák kockázatát. Éppen azért, mert nem okoz semmilyen elváltozást, így nincs olyan diagnosztikus eljárás, képalkotó vizsgálat, mely egyértelműen utalna az állapot meglétére- így az orvos a panaszok alapján állítja fel a diagnózist. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy ilyenkor ne lenne szükség vizsgálatokra, hiszen fontos, hogy el lehessen különíteni más, súlyosabb, szövődményeket okozó betegségektől! 

 

Az ultrahang szerepe a gyulladásos bélbetegségek diagnosztizálásában 

A krónikus gyulladásos bélbetegségek diagnosztizálásában fontos szerepet kap a laborvizsgálat, a székletvizsgálat, valamint különböző képalkotó vizsgálatok (UH, CT, MRI), kolonoszkópia, endoszkópos eljárások, valamint a ma már ritkábban alkalmazott kontasztanyagos röntgen vizsgálat. 

Fontos, hogy több vizsgálat együttese alapján állítható fel egyértelműen a diagnózis. Bár az ultrahang vizsgálat könnyen elérhető, járóbeteg ellátás keretein belül is végezhető, nem invazív, fájdalommentes és gyors, sajnos egyedül ennek eredménye nem elég. Viszont nem szabad lebecsülni a vizsgálat fontosságát a gyulladásos bélbetegségek diagnosztikájában és nyomon követésében. 

Az ultrahang vizsgálat segíthet az aktuális állapot felmérésében, a bélfal vastagságának, esetlegesen struktúrájának meghatározásában, némely szövődmény (pl. tályog) kimutatásában, valamint az utánkövetésében - mondja Dr. Pataj Nóra, az Ultrahangközpont radiológusa. 

Téma szakértői

Dr. Fehér György

Dr. Fehér György

radiológus
Dr. Csemez Imre

Dr. Csemez Imre

radiológus
Dr. Gergely Mária

Dr. Gergely Mária

emlőultrahang specialista radiológus

Orvos válaszol

Üdvözlöm!

Ultrahang leleten az szerepel,hogy a lép normál nagyságú,a hílusban egy 15mm átmérőjű kerek a lép parenchymával megegyező echogenitású melléklépnek megfelelő képlet van.Ez mit jelent?

Válaszát köszönöm szépen!

Dr. Gergely Mária
Dr. Gergely Mária radiológus
Kedves Edina!

A leírás alapján a látott képletet melléklépnek minősítették. A melléklép anatómiai variáció. Teendő vele nincs.

Üdvözlettel.

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Egyre több a Crohn betegséggel diagnosztizált gyerek

Egyre több a Crohn betegséggel diagnosztizált gyerek

A gyulladásos bélbetegségek közé tartozó Crohn betegség egyre többször kerül diagnosztizálásra nem csak a felnőttek, de a gyerekek esetében is. A lazább, hígabb széklettel és görcsös hasi panaszokkal járó állapotnál megfigyelhetőek nyugalmi és fellángolási időszakok, ...
Vállfájdalom- mik a leggyakoribb kiváltó okok?

Vállfájdalom- mik a leggyakoribb kiváltó okok?

A vállfájdalom igen gyakori problémának számít, hiszen egy erősen igénybe vett és széles mozgástartománnyal bíró ízületről van szó.  Sokszor a probléma magától elmúlik, azonban előfordulhat, hogy a vállfájdalom tartósan megmarad, illetve egyéb panaszok is társulnak ...
Nyálmirigy aspirációs citológiája- mikor van rá szükség?

Nyálmirigy aspirációs citológiája- mikor van rá szükség?

Az aspirációs citológia egy minimálisan invazív módja annak, hogy sejtmintát vegyenek egy csomóból vagy duzzanatból. Gyanús elváltozások bárhol a testen előfordulhatnak, még a nyálmirigyekben is.  Hogy mikor van szükség a nyálmirigy aspirációs citológiájára, azt dr. ...

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok