Pajzsmirigy ultrahang vizsgálat az Ultrahangközpontban

Pajzsmirigy ultrahang vizsgálat az Ultrahangközpontban

Módosítva: 2022.05.20 09:03

pajzsmirigy vizsgálatPajzsmirigy ultrahang során a pajzsmirigy állapotát és képleteit vizsgáljuk.

A pajzsmirigy a pajzsporc előtt, annak két oldalán, a nyakon található. A pajzsmirigy élettani feladata a pajzsmirigy hormon termelése. A pajzsmirigy hormon szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, a szexuális működésben, az agyi működésben. Szinte nincs olyan szerv, melynek funkcióját ne befolyásolná a pajzsmirigy hormon. Termelődése szükséges az élethez. Ugyanakkor túltermelődése életveszélyt okozhat.

A pajzsmirigy ultrahang vizsgálat által pontos képet kapunk a pajzsmirigy állapotáról. Jól meghatározható ultrahanggal a mirigyállomány nagysága, felépítése (homogén vagy göbös jelleg), elváltozások, a szerv esetleges gyulladása is.

 

A pajzsmirigy lehetséges betegségei:

A pajzsmirigy betegségei hazánkban népbetegségnek számítanak. A diagnózist sok esetben nehezíti, hogy a csökkent, vagy emelkedett hormontermelés szerteágazó, sok esetben egyéb szervi panaszra utaló tüneteket okozhat.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahang vizsgálatra? 

Minden olyan esetben ajánlott az ultrahang, ha a tapintásos vizsgálat vagy bizonyos tünetek alapján felmerül a pajzsmirigy elváltozásának gyanúja, mint: 

  • nyelési nehézség

  • bizonytalan torokfájás 

  • gombócérzés a torokban 

Indokolt lehet a vizsgálat endokrinológus és/vagy fül-orr-gégész szakorvos javaslatára, vagy ha családjában korábban már előfordult pajzsmirigybetegség. Azokban az esetekben is javasoljuk Önnek a vizsgálatot, ha bármiféle tapintható elváltozást érzékel a nyaki nyirokcsomók tájékán. 

Hogyan zajlik a pajzsmirigy ultrahang vizsgálat?

A pajzsmirigy ultrahang vizsgálathoz nem kell különösebb előkészület. A vizsgálat előreláthatóan 15 percet vesz igénybe. A páciens a hátára fekszik, a nyak területét kell, hogy szabaddá tegye az ultrahanghoz. A nyak középső területét ultrahang zselével kenjük be, hogy az ultrahang vizsgálófej tökéletes képet tudjon alkotni. Az ultrahang zselé bőrbarát, vízoldékony, zsírt nem tartalmazó anyag, amely a vizsgálat után nyom nélkül letörölhető a nyakról.

A vizsgálat során képet alkotunk a pajzsmirigy egészének állapotáról: a mirigyállomány nagyságáról, felépítéséről (homogén vagy göbös jellegéről), esetleges gyulladás fennállásáról. Felvilágosítást kapunk a tapintással nem észlelhető körülhatárolt területek természetéről, folyadék tartalmú cisztáról vagy szöveti szaporulatokról. A pajzsmirigy ultrahang vizsgálat rögzíthető, a képletek méretei és arányai pontosan meghatározhatóak, elektronikusan archiválhatóak.

Mi az a pajzsmirigy aspirációs citológia?  pajzsmirigy ultrahang vizsgálat

Egyes esetekben kis csomók, úgynevezett göbök alakulhatnak ki rajta, melyek pajzsmirigy alul- vagy túlműködését, esetleg komolyabb gondokat is okozhatnak. Ezek a göbök lehetnek egészen aprók, de akár olyan nagyok is, hogy az a nyakon szabad szemmel is meglátszik. A göbök nagy része jóindulatú, ezt azonban csupán tapintással nem lehet kimondani.

A nagy felbontású ultrahang, pajzsmirigy izotóp, ultrahang-vezérelt vékonytű mintavétel vagyis aspirációs citológia azonban segíthet eldönteni: műteni kell-e vagy sem. A vékonytű mintavétel a leggyorsabb és legegyszerűbb módszer a pajzsmirigy göbök vizsgálatában. Legalább olyan -vagy még nagyobb pontosságú-, mint a műtét közben történő fagyasztásos mintavétel.

Az ultrahang-vezérelt aspirációs citológia, minden esetben az endokrinológus előzetes jóváhagyásával, és kérésére történik, hiszen megelőzi a szakorvosi és pajzsmirigy ultrahang vizsgálat. 

Maga a mintavétel ultrahang segítségével történik, mely során egy vékony tűt vezetnek a pajzsmirigybe és mintát vesznek. Szerencsére a folyamat különösebb előkészületeket nem igényel, és a szakápolásra sincsen szükség. Az orvos a mintavétel előtt fertőtleníti a területet. A vékonytűt a gyanús képletbe vezeti, majd a mintavétel után a beteg haza is mehet. A szúrás minimális kellemetlenséggel jár, de viszonylag rövid ideig tart. Előfordulhat, hogy az adott terület még néhány napig érzékeny lesz.

Egyrészt a felesleges sebészi beavatkozásokat csökkenti, másrészt a sebészeti mintákban található rosszindulatú elváltozások kimutathatóságát megduplázza. 

 

A pajzsmirigy ultrahang vizsgálat fájdalommentes, és veszélytelen diagnosztikai eljárás. Radiológus szakorvosaink küldetése, a pajzsmirigy ultrahang diagnosztika legpontosabb felállítása, ami a gyógyítás elengedhetetlen feltétele.

Mielőtt vizsgálatra jön, kérjük, hogy figyelmesen olvassa el a betegtájékoztatót!

Letölthető betegtájékoztatónkat itt találja.

Központunk együttműködő partnere az 

 

Az Ultrahangközpont kellemes környezetben, várakozás és beutaló nélkül várja Önt!  

 

Téma szakértői

Dr. Gergely Mária

Dr. Gergely Mária

emlő- és pajzsmirigy ultrahang specialista radiológus
Dr. Csemez Imre

Dr. Csemez Imre

hasi- és kismedencei ultrahang specialista radiológus
Dr. Nyemecz Dorottya

Dr. Nyemecz Dorottya

emlő- és lágyrész ultrahang specialista radiológus

Hírek

Kell-e választani az emlő ultrahang és a mammográfia közt?

Kell-e választani az emlő ultrahang és a mammográfia közt?

Az emlőrák élete során minden nyolcadik-kilencedik nőt érinti, az utóbbi években pedig harmadával nőtt az 50 év alatti esetek száma. Mivel pedig ez a daganatos betegség korán felismerve jó eséllyel gyógyítható, nem lehet eléggé hangsúlyozni a rendszeres szűrések jelentőségét, ...
Kimutatható-e ultrahanggal a pajzsmirigy daganat?

Kimutatható-e ultrahanggal a pajzsmirigy daganat?

A pajzsmirigy daganatos megbetegedése egyre többeket érint, amelyre a szerven lévő göbös elváltozások hívhatják fel a figyelmet. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden göb automatikusan egyenlő a daganattal, jellemzően az ún. hideg göbök esetén áll fenn a rosszindulatúság veszélye. A jelenség azonban ...
Nem csak tünetek esetén fontos a csecsemőkori ultrahang

Nem csak tünetek esetén fontos a csecsemőkori ultrahang

Újszülött és csecsemőkorban sok betegség tünetmentesen van jelen, vagy legalábbis kezdeti szakaszban nem jár látványos tünettel. Többek közt ezek kiszűrésére alkalmas az úgynevezett hármas szűrés, amely során megtörténik a hasi-, a csípő- és a koponyaultrahang vizsgálat. A ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK