Pajzsmirigy ultrahang- mikor van rá szükség?

Pajzsmirigy ultrahang- mikor van rá szükség?

Ultrahangközpont.hu Létrehozva: 2021.03.25 Módosítva: 2022.07.19

A pajzsmirigy betegségeknek több típusa ismert, és ezen belül léteznek olyanok, melyek nem (csak) a szerv hormontermelésének zavarával, hanem a mirigy struktúrájának, méretének problémájával járnak. Ilyen esetekben nagy szükség van az ultrahangos vizsgálatra, melynek során felderíthetőek az esetleges elváltozások, valamint ellenőrizhető az adott terápia hatásossága. Dr. Róna Ágnes, az Ultrahangközpont radiológusa a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálatáról beszélt. 

A pajzsmirigy elváltozásai

A pajzsmirigy egy igen fontos hormontermelő szervünk, mely a T3, T4 hormonokat termeli. Igen gyakori, amikor túl sok vagy túl kevés hormon képződik- ilyenkor pajzsmirigy túl-vagy alulműködésről beszélünk. A hormontermelési zavarok fennállhatnak önállóan, de előfordulhat, hogy a mirigy szerkezeti, strukturális, méretbeli problémáival együtt is Ezek közül a leggyakoribbak a pajzsmirigy megnagyobbodás, valamint a göbök.

Pajzsmirigy megnagyobbodás (strúma, golyva): gyakori probléma, mely legtöbbször jódhiány és hormontermelési zavar következménye, de indukálhatja gyulladás is. Típusát tekintve lehet diffúz és göbös. A strúma enyhébb esetben nem okoz tüneteket, később nyaki szorítás, gombócérzés, köhögés, rekedtség hívja fel rá a figyelmet (minél nagyobb a mirigy, a tünetek annál erőteljesebbek.)

Pajzsmirigy göbök: a pajzsmirigy göbök hallatán sokan rákra asszociálnak, pedig a göbök nagy része jóindulatú. Két típusát különböztetjük meg: meleg és hideg göböket (nevüket onnan kapták, hogy izotópos vizsgálat során milyen színű terület ábrázolódik, azaz, hogy a göb milyen mértékben veszi fel a jód izotópot). Általánosságban elmondható, hogy a meleg göbök jóindulatúak, míg a hideg göbök egy része rosszindulatú is lehet. Ezek a képletek lehetnek gyulladásos göbök is, továbbá termelhetnek hormonokat is és jelen lehetnek strúmával egyszerre.  Az 1 cm-nél kisebb göböket sokszor elég nyomon követni, míg a nagyobbakat aspirációs citológiával részletesebben megvizsgálni.

Miben segít a pajzsmirigy ultrahang?

A pajzsmirigybetegségek pontos diagnózisához nem csupán a laborértékeket kell figyelembe venni, hanem a szerv ultrahangos vizsgálatára is szükség van- hiszen ezáltal kiderülhet, hogy mi is okozza az esetleges hormontermelési zavart és a zavaró tüneteket, ráadásul a nyomon követésben is fontos szerepe van, csakúgy, mint biopszia esetén.

Ultrahangos vizsgálat során fény derülhet a mirigy méretbeli, alakbeli, szerkezetbeli eltéréseire, gyulladásos állapotára- mondja dr. Róna Ágnes, az Ultrahangközpont radiológusa.

Milyen tünetek esetén van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

  • pajzsmirigy ultrahang vizsgálat - UltrahangközpontNyaki szorító érzés
  • Torokban gombócérzés
  • Tartós rekedtség
  • Pajzsmirigy alul/túlműködés esetén (anyagcsere problémák, testsúly változások, hangulatingadozások, meddőség, vetélés, vérzészavarok, hajhullás)
  • Uh vezérelte vizsgálat/kezelés során

 

A vizsgálat menete

A vizsgálat nem igényel különösebb előkészületet, fájdalommentes, teljesen biztonságos, hiszen nem jár sugárterheléssel, ráadásul a beteg és az orvos azonnali képet kap a pajzsmirigy állapotáról. A nyakat szabaddá kell tenni, majd kontakt géllel kenik be az adott területet (ez segíti az ultrahang hullámok terjedését), melyre a vizsgálófejet helyezik. Maga a vizsgálta kb.10-15 percet vesz igénybe, utána a beteg azonnal távozhat.

Téma szakértői

Dr. Nyemecz Dorottya

Dr. Nyemecz Dorottya

emlő- és lágyrész ultrahang specialista radiológus
Dr. Gergely Mária

Dr. Gergely Mária

emlő- és pajzsmirigy ultrahang specialista radiológus
Dr. Bánhegyi Barbara

Dr. Bánhegyi Barbara

pajzsmirigy- és ízületi ultrahang specialista radiológus

Orvos válaszol

Május 03.án elcsúsztam.Mr vizsgálat készült a napokban.Szeretném ha véleményezné a leletemet.Kóros folyadék gyülem a bal oldali csípő izületben a porcborítások megtartottak,a porcfelszínek épnek tűnnek.A porcokat és a folyadékot mivel lehet pontosabban megvizsgálni?Mi okozhatja a folyadékot?Szinte mozgásképtelen vagyok 44 évesen.

Köszönöm szíves válaszát.

Tisztelt Farkas Mária!

Az MR vizsgálatnál pontosabban semmivel sem lehet a porcokat megvizsgálni.
A folyadék az elesés, ütés következménye.

Üdvözlettel,

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Nem csak tünetek esetén fontos a csecsemőkori ultrahang

Nem csak tünetek esetén fontos a csecsemőkori ultrahang

Újszülött és csecsemőkorban sok betegség tünetmentesen van jelen, vagy legalábbis kezdeti szakaszban nem jár látványos tünettel. Többek közt ezek kiszűrésére alkalmas az úgynevezett hármas szűrés, amely során megtörténik a hasi-, a csípő- és a koponyaultrahang vizsgálat. A ...
Ultrahang vizsgálattal felfedezhető a mellimplantátum csendes szivárgása

Ultrahang vizsgálattal felfedezhető a mellimplantátum csendes szivárgása

A mellimplantátumok alapvetően biztonságosak és engedélyezésük szigorú szabályokhoz kötött. Ugyanakkor többen attól tarthatnak, hogy sérülés vagy az élettartam rövidülése miatt kiszakadhat, esetleg szivároghat a beültetett implantátum. Dr. Horváth Barnabás , az Ultrahangközpont ...
Mit mutat meg a pajzsmirigy ultrahang Hashimoto-kór esetén?

Mit mutat meg a pajzsmirigy ultrahang Hashimoto-kór esetén?

A Hashimoto-kór tulajdonképpen egy hosszan tartó pajzsmirigy-gyulladás, az egyik leggyakoribb pajzsmirigy betegség. Ez az autoimmun folyamat sokáig tünetmentes lehet, ezért sokan viszonylag késői stádiumban fordulnak orvoshoz. A diagnózis felállításához azonban nem csak a tünetekre lehet támaszkodni, de a ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK