Pajzsmirigy ultrahang- mikor van rá szükség?

Pajzsmirigy ultrahang- mikor van rá szükség?

Ultrahangközpont.hu Létrehozva: 2021.03.25 Módosítva: 2022.07.19

A pajzsmirigy betegségeknek több típusa ismert, és ezen belül léteznek olyanok, melyek nem (csak) a szerv hormontermelésének zavarával, hanem a mirigy struktúrájának, méretének problémájával járnak. Ilyen esetekben nagy szükség van az ultrahangos vizsgálatra, melynek során felderíthetőek az esetleges elváltozások, valamint ellenőrizhető az adott terápia hatásossága. Dr. Róna Ágnes, az Ultrahangközpont radiológusa a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálatáról beszélt. 

A pajzsmirigy elváltozásai

A pajzsmirigy egy igen fontos hormontermelő szervünk, mely a T3, T4 hormonokat termeli. Igen gyakori, amikor túl sok vagy túl kevés hormon képződik- ilyenkor pajzsmirigy túl-vagy alulműködésről beszélünk. A hormontermelési zavarok fennállhatnak önállóan, de előfordulhat, hogy a mirigy szerkezeti, strukturális, méretbeli problémáival együtt is Ezek közül a leggyakoribbak a pajzsmirigy megnagyobbodás, valamint a göbök.

Pajzsmirigy megnagyobbodás (strúma, golyva): gyakori probléma, mely legtöbbször jódhiány és hormontermelési zavar következménye, de indukálhatja gyulladás is. Típusát tekintve lehet diffúz és göbös. A strúma enyhébb esetben nem okoz tüneteket, később nyaki szorítás, gombócérzés, köhögés, rekedtség hívja fel rá a figyelmet (minél nagyobb a mirigy, a tünetek annál erőteljesebbek.)

Pajzsmirigy göbök: a pajzsmirigy göbök hallatán sokan rákra asszociálnak, pedig a göbök nagy része jóindulatú. Két típusát különböztetjük meg: meleg és hideg göböket (nevüket onnan kapták, hogy izotópos vizsgálat során milyen színű terület ábrázolódik, azaz, hogy a göb milyen mértékben veszi fel a jód izotópot). Általánosságban elmondható, hogy a meleg göbök jóindulatúak, míg a hideg göbök egy része rosszindulatú is lehet. Ezek a képletek lehetnek gyulladásos göbök is, továbbá termelhetnek hormonokat is és jelen lehetnek strúmával egyszerre.  Az 1 cm-nél kisebb göböket sokszor elég nyomon követni, míg a nagyobbakat aspirációs citológiával részletesebben megvizsgálni.

Miben segít a pajzsmirigy ultrahang?

A pajzsmirigybetegségek pontos diagnózisához nem csupán a laborértékeket kell figyelembe venni, hanem a szerv ultrahangos vizsgálatára is szükség van- hiszen ezáltal kiderülhet, hogy mi is okozza az esetleges hormontermelési zavart és a zavaró tüneteket, ráadásul a nyomon követésben is fontos szerepe van, csakúgy, mint biopszia esetén.

Ultrahangos vizsgálat során fény derülhet a mirigy méretbeli, alakbeli, szerkezetbeli eltéréseire, gyulladásos állapotára- mondja dr. Róna Ágnes, az Ultrahangközpont radiológusa.

Milyen tünetek esetén van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

  • pajzsmirigy ultrahang vizsgálat - UltrahangközpontNyaki szorító érzés
  • Torokban gombócérzés
  • Tartós rekedtség
  • Pajzsmirigy alul/túlműködés esetén (anyagcsere problémák, testsúly változások, hangulatingadozások, meddőség, vetélés, vérzészavarok, hajhullás)
  • Uh vezérelte vizsgálat/kezelés során

 

A vizsgálat menete

A vizsgálat nem igényel különösebb előkészületet, fájdalommentes, teljesen biztonságos, hiszen nem jár sugárterheléssel, ráadásul a beteg és az orvos azonnali képet kap a pajzsmirigy állapotáról. A nyakat szabaddá kell tenni, majd kontakt géllel kenik be az adott területet (ez segíti az ultrahang hullámok terjedését), melyre a vizsgálófejet helyezik. Maga a vizsgálta kb.10-15 percet vesz igénybe, utána a beteg azonnal távozhat.

Téma szakértői

Dr. Horváth Ilona

Dr. Horváth Ilona

radiológus
Dr. Nyemecz Dorottya

Dr. Nyemecz Dorottya

radiológus
Dr. Csemez Imre

Dr. Csemez Imre

radiológus

Orvos válaszol

Május 03.án elcsúsztam.Mr vizsgálat készült a napokban.Szeretném ha véleményezné a leletemet.Kóros folyadék gyülem a bal oldali csípő izületben a porcborítások megtartottak,a porcfelszínek épnek tűnnek.A porcokat és a folyadékot mivel lehet pontosabban megvizsgálni?Mi okozhatja a folyadékot?Szinte mozgásképtelen vagyok 44 évesen.

Köszönöm szíves válaszát.

Tisztelt Farkas Mária!

Az MR vizsgálatnál pontosabban semmivel sem lehet a porcokat megvizsgálni.
A folyadék az elesés, ütés következménye.

Üdvözlettel,

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Csomó a nyakon - aspirációs citológia lehet szükséges

Csomó a nyakon - aspirációs citológia lehet szükséges

Bárkivel megeshet, hogy kisebb-nagyobb csomót tapint ki a nyakán. Sokan ekkor  megrémülnek, mivel úgy gondolják, hogy rosszindulatú daganatot jelez, pedig az esetek többségében ártalmatlan elváltozásról van szó, mely leginkább egy felső légúti fertőzés miatti megnagyobbodott nyirokcsomó ...
Ultrahang segíthet kideríteni, hogy mi is áll a magas CRP érték mögött

Ultrahang segíthet kideríteni, hogy mi is áll a magas CRP érték mögött

A laborvizsgálatok során gyakran találkozhatunk a CRP rövidítéssel, melynek magas értéke legtöbbször valamilyen gyulladásra utal. Ennek oka az esetek egy részében már magából a vérvétel egyéb eredményeiből és a tünetekből ki is derül, ám előfordulhat, hogy további ...
Egyre több a Crohn betegséggel diagnosztizált gyerek

Egyre több a Crohn betegséggel diagnosztizált gyerek

A gyulladásos bélbetegségek közé tartozó Crohn betegség egyre többször kerül diagnosztizálásra nem csak a felnőttek, de a gyerekek esetében is. A lazább, hígabb széklettel és görcsös hasi panaszokkal járó állapotnál megfigyelhetőek nyugalmi és fellángolási időszakok, ...

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok