Felkészülés hasi és kismedencei ultrahang vizsgálatra

Felkészülés hasi és kismedencei ultrahang vizsgálatra

Módosítva: 2022.08.29 14:52

Az ultrahang vizsgálat eredménye sok esetben múlhat a berendezés korszerűségén, és a vizsgáló orvos gyakorlottságán. De Ön is tehet azért, hogy minél pontosabb eredményt kapjon kézhez a vizsgálatot követően. 

A hasi - kismedencei ultrahang vizsgálat előtt az alábbiak szerint cselekedjen:

1. Kerülje a puffasztó ételek fogyasztását hasi ultrahang vizsgálat

A belek gáztartalma rontja a látási viszonyokat. Ezt megelőzheti, ha a vizsgálat előtti napon kerüli puffasztó ételek fogyasztását - hüvelyesek babfélék keresztesvirágú zöldségfélék, szószok, feldolgozott élelmiszerek, rágógumi etc. 

Kávé, tej, rostos, vagy cukros üdítőital fogyasztása, dohányzás,  a belek gázosságát, illetve az epehólyag kiürülését okozza, mely akár értékelhetetlenné is teheti a vizsgálatot.

Gyógyszertárban kaphatóak olyan vény nélkül gyógyszerek, amelyek rövid ideig tartó szedésével a hasi ultrahang vizsgálat előtti nap vagy a vizsgálat reggelén segítik a bélrendszer légtelenítését.  

2. Érkezzen éhgyomorral a hasi ultrahang vizsgálatra

Kérjük a hasi ultrahang vizsgálat előtt már ne étkezzen, üres gyomorral érkezzen a vizsgálatra. Hasi ultrahang előtte 6 órával már ne egyen!  Étkezés után az epehólyag összehúzódik, és megbújhat a fala mentén apró kő vagy polip, a mi nehezítheti a pontos diagnózis felállítását. 

A rendszeresen szedendő gyógyszereket a vizsgálat előtt egy kevés vízzel be szabad venni. Kérjük érdeklődjön központunkban, hogy a hasi ultrahang vizsgálatot megelőzően mikor szabad utoljára enni vagy inni és – ha szükséges – a gyógyszereket bevenni.

3. Érkezzen telt hólyaggal

A hasi és kismedencei ultrahang vizsgálatához telt hólyag szükséges! 

A hasi és kismedencei ultrhanag vizsgálat előtt két órával menjen el wc-re, és onnantól számítva 4-6 dl folyadékot fogyasszon el. 

A vizsgálat napján csak szénsavmentes víz fogyasztható! 
 

A hasi - kismedencei ultrahang vizsgálat menete:

  • Az ultrahang vizsgálat előreláthatóan 15 percet vesz igénybe.

  • Esetleges köldökpiercinget vagy egyéb testékszert a hasról távolítsa el a vizsgálat előtt. 

  • Fontos, hogy kövesse orvosa utasításait, és tegye fel kérdéseit a hasi ultrahang vizsgálat előtt.

  • A kezelőorvos kérésére tegye szabaddá a vizsgálandó területet majd kövves az ultrahangos orvos utasításait. 

 

Megkérjük cukorbeteg pácienseinket, hogy az időpont egyeztetésekor jelezzék betegségüket, hogy munkatársaink a legmegfelelőbb időpontot tudják biztosítani, tanácsokat tudjanak adni!

 

Az Ultrahangközpontban szakorvosaink által végzett ultrahang vizsgálatok igen széles körű információt nyújtanak mind az orvos, mind a páciens számára. A vizsgálat számos egyéb probléma okának felderítése céljából végzendő képalkotó módszer – amely megszabhatja a további vizsgálatok menetét.

Letölthető betegtájékoztatónkat itt találja. 

 

Téma szakértői

Dr. Fehér György

Dr. Fehér György

radiológus
Dr. Gergely Mária

Dr. Gergely Mária

emlőultrahang specialista radiológus
Dr. Csemez Imre

Dr. Csemez Imre

radiológus

Hírek

Egyre több a Crohn betegséggel diagnosztizált gyerek

Egyre több a Crohn betegséggel diagnosztizált gyerek

A gyulladásos bélbetegségek közé tartozó Crohn betegség egyre többször kerül diagnosztizálásra nem csak a felnőttek, de a gyerekek esetében is. A lazább, hígabb széklettel és görcsös hasi panaszokkal járó állapotnál megfigyelhetőek nyugalmi és fellángolási időszakok, ...
Vállfájdalom- mik a leggyakoribb kiváltó okok?

Vállfájdalom- mik a leggyakoribb kiváltó okok?

A vállfájdalom igen gyakori problémának számít, hiszen egy erősen igénybe vett és széles mozgástartománnyal bíró ízületről van szó.  Sokszor a probléma magától elmúlik, azonban előfordulhat, hogy a vállfájdalom tartósan megmarad, illetve egyéb panaszok is társulnak ...
Nyálmirigy aspirációs citológiája- mikor van rá szükség?

Nyálmirigy aspirációs citológiája- mikor van rá szükség?

Az aspirációs citológia egy minimálisan invazív módja annak, hogy sejtmintát vegyenek egy csomóból vagy duzzanatból. Gyanús elváltozások bárhol a testen előfordulhatnak, még a nyálmirigyekben is.  Hogy mikor van szükség a nyálmirigy aspirációs citológiájára, azt dr. ...

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok