Felkészülés hasi és kismedencei ultrahang vizsgálatra

Felkészülés hasi és kismedencei ultrahang vizsgálatra

Módosítva: 2024.04.16 12:15

Az ultrahang vizsgálat eredménye sok esetben múlhat a berendezés korszerűségén, és a vizsgáló orvos gyakorlottságán. De Ön is tehet azért, hogy minél pontosabb eredményt kapjon kézhez a vizsgálatot követően.

A vizsgálat elvégzése előtt 6 órával NE FOGYASSZON szilárd táplálékot, igyon sok vizet, mellőzze a cukros üdítők és kávé fogyasztását!  A vizsgálatra telt hólyaggal érkezzen, hogy pontosabb eredményt kaphasson kézhez!

A hasi - kismedencei ultrahang vizsgálat előtt az alábbiak szerint cselekedjen:

1. Kerülje a puffasztó ételek fogyasztását hasi ultrahang vizsgálat

A belek gáztartalma rontja a látási viszonyokat. Ezt megelőzheti, ha a vizsgálat előtti napon kerüli puffasztó ételek fogyasztását - hüvelyesek babfélék keresztesvirágú zöldségfélék, szószok, feldolgozott élelmiszerek, rágógumi etc. 

Kávé, tej, rostos, vagy cukros üdítőital fogyasztása, dohányzás,  a belek gázosságát, illetve az epehólyag kiürülését okozza, mely akár értékelhetetlenné is teheti a vizsgálatot.

Gyógyszertárban kaphatóak olyan vény nélkül gyógyszerek, amelyek rövid ideig tartó szedésével a hasi ultrahang vizsgálat előtti nap vagy a vizsgálat reggelén segítik a bélrendszer légtelenítését.  

2. Érkezzen éhgyomorral a hasi ultrahang vizsgálatra

Kérjük a hasi ultrahang vizsgálat előtt már ne étkezzen, üres gyomorral érkezzen a vizsgálatra. Hasi ultrahang előtte 6 órával már ne egyen!  Étkezés után az epehólyag összehúzódik, és megbújhat a fala mentén apró kő vagy polip, a mi nehezítheti a pontos diagnózis felállítását. 

A rendszeresen szedendő gyógyszereket a vizsgálat előtt egy kevés vízzel be szabad venni. Kérjük érdeklődjön központunkban, hogy a hasi ultrahang vizsgálatot megelőzően mikor szabad utoljára enni vagy inni és – ha szükséges – a gyógyszereket bevenni.

3. Érkezzen telt hólyaggal

A hasi és kismedencei ultrahang vizsgálatához telt hólyag szükséges! 

A hasi és kismedencei ultrhanag vizsgálat előtt két órával menjen el wc-re, és onnantól számítva 4-6 dl folyadékot fogyasszon el. 

A vizsgálat napján csak szénsavmentes víz fogyasztható! 

A hasi - kismedencei ultrahang vizsgálat menete:

  • Az ultrahang vizsgálat előreláthatóan 15 percet vesz igénybe.

  • Esetleges köldökpiercinget vagy egyéb testékszert a hasról távolítsa el a vizsgálat előtt. 

  • Fontos, hogy kövesse orvosa utasításait, és tegye fel kérdéseit a hasi ultrahang vizsgálat előtt.

  • A kezelőorvos kérésére tegye szabaddá a vizsgálandó területet majd kövves az ultrahangos orvos utasításait. 

Megkérjük cukorbeteg pácienseinket, hogy az időpont egyeztetésekor jelezzék betegségüket, hogy munkatársaink a legmegfelelőbb időpontot tudják biztosítani, tanácsokat tudjanak adni!

Az Ultrahangközpontban szakorvosaink által végzett ultrahang vizsgálatok igen széles körű információt nyújtanak mind az orvos, mind a páciens számára. A vizsgálat számos egyéb probléma okának felderítése céljából végzendő képalkotó módszer – amely megszabhatja a további vizsgálatok menetét.

Letölthető betegtájékoztatónkat itt találja. 

Téma szakértői

Dr. Horváth Barnabás

Dr. Horváth Barnabás

emlő ultrahang és emlőmintavétel specialista radiológus
Dr. Bánhegyi Barbara

Dr. Bánhegyi Barbara

pajzsmirigy- és ízületi ultrahang specialista radiológus
Dr. Gergely Mária

Dr. Gergely Mária

emlő- és pajzsmirigy ultrahang specialista radiológus

Hírek

Fájdalmas vizelés és derékfájdalom? Ultrahangvizsgálatra is szüksége lehet!

Fájdalmas vizelés és derékfájdalom? Ultrahangvizsgálatra is szüksége lehet!

A húgyúti fertőzés a légúti fertőzések után a leggyakoribb gyulladásos betegség, amely különösen gyakran sújtja a nőket. Ennek elsősorban anatómiai oka van: a nők húgycsöve rövidebb, mint a férfiaké, így a fertőzések könnyebben feljuthatnak a húgyhólyagig. A felszálló ...
Jobb bordaív alatti fájdalom: ultrahangvizsgálattal igazolható az epekövesség

Jobb bordaív alatti fájdalom: ultrahangvizsgálattal igazolható az epekövesség

Az epekövesség az epeutak és az epehólyag betegsége, az egyik leggyakoribb emésztőszervi rendellenesség. Diagnosztikájának arany standardját az ultrahangvizsgálat jelenti. Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk epekövességre és mire számíthatunk a vizsgálat során? Többek között ezekre a ...
Milyen szerveket lehet vizsgálni hasi ultrahanggal?

Milyen szerveket lehet vizsgálni hasi ultrahanggal?

A hasi ultrahang kifejezés hallatán nem biztos, hogy mindenki számára egyértelmű, melyek azok a szervek, amelyek vizsgálhatóak ilyen képalkotó módszerrel. Mit jelent e tekintetben az, hogy has? Milyen szervek találhatók a hasüregben? A gyomor és a belek vizsgálatához is ez a legpontosabb eszköz? Ezekre a kérdésekre ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK