Alacsony TSH esetén ezért van szükség UH vizsgálatra

Alacsony TSH esetén ezért van szükség UH vizsgálatra

Ultrahangközpont.hu Létrehozva: 2021.07.30 Módosítva: 2023.01.02

A TSH értékéből nagyban lehet következtetni a pajzsmirigy állapotára, esetleges zavaraira, hiszen túl magas és túl alacsony szintje is hormontermelési problémát jelez. Alacsony TSH esetén pajzsmirigy túlműködéssel állunk szemben, és ilyenkor (is) szükség van a mirigy ultrahangos ellenőrzésére, hiszen az állapotot hormontermelő göbök, illetve strúma is okozhatja. Dr. Róna Ágnes, az Ultrahangközpont radiológusa a túlműködést generáló állapotokról beszélt.

Alacsony TSH, túl sok pajzsmirigy hormon

Amennyiben felmerül a pajzsmirigyzavar gyanúja, úgy első körben a TSH szintjét vizsgálják. Ebből ugyanis nagy valószínűséggel következtetni lehet a mirigy hormontermelésére. A TSH az agyalapi mirigy azon hormonja, mely stimulálja a pajzsmirigy hormontermelését. Éppen ezért, ha túl kevés a T4/T3 hormonok szintje, úgy kompenzációként több TSH termelődik, míg, ha a pajzsmirigy hormonok mennyisége túl nagy, úgy a TSH szintje alacsony. Így, ha a laborvizsgálat során a TSH mennyisége a referencia tartománynál alacsonyabb, úgy pajzsmirigy túlműködésről beszélünk. Ilyen esetekben a laborvizsgálat mellett szükség van a szerv ultrahangos vizsgálatára is, melynek során megállapítható, hogy a túlműködést esetleg a pajzsmirigyben lévő elváltozás okozza-e.

Mi minden okozhat pajzsmirigy túlműködést?

A pajzsmirigy túlműködés gyakran egy autoimmun betegség, a Graves-Basedow kór következménye. Kialakulásában a TSH receptor ellen stimuláló antitest játszik fontos szerepet, amely a fokozott hormontermelés okozója. Leginkább fiatal felnőttkorban alakul ki, és jellemző tünete a kidülledő szemek/riadt tekintet a többi pajzsmirigy túlműködésre utaló panasz mellett (izzadás, hajhullás, fogyás, szapora pulzus, idegesség).

pajzsmirigy uhA Graves-Basedow kór mellett gyakran tapasztalni pajzsmirigy megnagyobbodást is (strúma, golyva), mely már önmagában is járhat túl sok pajzsmirigy hormontermeléssel. Nők esetében a mirigy mérete max. 18 cm3, férfiak esetében 25 cm3- amennyiben ezt meghaladja, úgy strúmáról beszélünk. A szerv megnagyobbodása mellett gyakran fordulnak elő göbök is, melyek akár hormontermelőek is lehetnek- így pajzsmirigy túlműködést generálhatnak.

Bár a pajzsmirigy gyulladás alultermelést is okozhat, ám olykor megesik, hogy túlműködéssel jár. Sőt, előfordulhat az is, hogy túlműködésből csap át alulműködésbe (pl. szülés utáni pajzsmirigygyulladásnál).

Sajnos megeshet, hogy a probléma daganat jelenlétére hívja fel a figyelmet- hogy el lehessen dönteni, milyen típusú is az adott elváltozás, az ultrahang vizsgálat mellett aspirációs citológiára is szükség van (a szerkezetileg gyanús, a nagyobb és a hideg göbök esetén).

Ultrahanggal ellenőrizhető

Ahhoz, hogy kiderüljön, mi is okozza a pajzsmirigy túlműködést, pajzsmirigy ultrahangra van szükség, mivel segítségével pontos képet kaphatunk a szerv állapotáról, nagyságáról, esetleges gyulladásáról, göbökről, ráadásul nagy segítséget nyújt citológiai mintavétel során is, hiszen így nyomon követhető a tű útja. A pajzsmirigy mellett a környező nyirokcsomók is szemügyre vehetőek- mondja Dr. Róna Ágnes, az Ultrahangközpont radiológusa.

Az eredmény birtokában az orvos meg tudja határozni a szükséges kezelést- ez lehet gyógyszeres terápia, izotópos kezelés, de akár műtéti beavatkozás is.

 

Forrás: Ultrahangközpont

www.ultrahangkozpont.hu

 

Téma szakértői

Dr. Csemez Imre

Dr. Csemez Imre

radiológus
Dr. Kreiss Ádám

Dr. Kreiss Ádám

radiológus
Dr. Horváth Ilona

Dr. Horváth Ilona

radiológus

Orvos válaszol

Üdvözlöm!

A kérdésem az lenne, hogy beültetett fogakkal lehetséges MR vizsgálatot végezni?
Implantátumok típusa:
- Cortex Classix L08 D4.2
- Cortex Dynamix L11.5 D4.2
- Cortex Dynamix L10 D6.0
- Cortex Dynamix L10 D6.0
(Csontpótlással lettek beültetve.)

Köszönettel:
M.Anna

Tisztelt Anna!

Igen, ezekkel lehet MR-vizsgálatot végeztetni.

Üdvözlettel,

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Mit mutat az emlő ultrahang?

Mit mutat az emlő ultrahang?

Az ultrahang igen fontos diagnosztikai eszköz, hiszen segítségével számtalan fájdalom oka, oda nem illő képletek azonosíthatók. Dr. Gergely Máriát , az Ultrahangközpont radiológusát arról kérdeztük, vajon mi mindent mutat az emlő ultrahang és mikor érdemes a vizsgálaton részt venni. 
Túlműködő pajzsmirigy gyerekeknél-ultrahang segít a kiváltó ok felderítésében

Túlműködő pajzsmirigy gyerekeknél-ultrahang segít a kiváltó ok felderítésében

A pajzsmirigy túlműködés bár jellemzően a felnőtteket érinti, ám a gyerekeknél is előfordulhat. A szülők gyakran nem is gondolnak arra, hogy az ingerlékenység, alvászavar, túlpörgés hátterében pajzsmirigyzavar áll. Dr. Kövi Ritától , az Ultrahangközpont gyermek radiológusától azt ...
Miben segít az aspirációs citológia?

Miben segít az aspirációs citológia?

Az ultrahang vizsgálat felfedezhet megnagyobbodott nyirokcsomókat, kimutathat göböket a pajzsmirigyben, csomókat az emlőkben vagy a bőr alatti lágyrészekben. A megfelelő terápia kiválasztásához elengedhetetlen, hogy ismerjük a daganat összetételét. Az eljárásról dr. Horváth Ilona , az Ultrahangközpont ...

Prima Medica Egészségközpontok

Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!