A TSH értékéből nagyban lehet következtetni a pajzsmirigy állapotára, esetleges zavaraira, hiszen túl magas és túl alacsony szintje is hormontermelési problémát jelez. Alacsony TSH esetén pajzsmirigy túlműködéssel állunk szemben, és ilyenkor (is) szükség van a mirigy ultrahangos ellenőrzésére, hiszen az állapotot hormontermelő göbök, illetve strúma is okozhatja. Dr. Róna Ágnes, az Ultrahangközpont radiológusa a túlműködést generáló állapotokról beszélt.
Amennyiben felmerül a pajzsmirigyzavar gyanúja, úgy első körben a TSH szintjét vizsgálják. Ebből ugyanis nagy valószínűséggel következtetni lehet a mirigy hormontermelésére. A TSH az agyalapi mirigy azon hormonja, mely stimulálja a pajzsmirigy hormontermelését. Éppen ezért, ha túl kevés a T4/T3 hormonok szintje, úgy kompenzációként több TSH termelődik, míg, ha a pajzsmirigy hormonok mennyisége túl nagy, úgy a TSH szintje alacsony. Így, ha a laborvizsgálat során a TSH mennyisége a referencia tartománynál alacsonyabb, úgy pajzsmirigy túlműködésről beszélünk. Ilyen esetekben a laborvizsgálat mellett szükség van a szerv ultrahangos vizsgálatára is, melynek során megállapítható, hogy a túlműködést esetleg a pajzsmirigyben lévő elváltozás okozza-e.
A pajzsmirigy túlműködés gyakran egy autoimmun betegség, a Graves-Basedow kór következménye. Kialakulásában a TSH receptor ellen stimuláló antitest játszik fontos szerepet, amely a fokozott hormontermelés okozója. Leginkább fiatal felnőttkorban alakul ki, és jellemző tünete a kidülledő szemek/riadt tekintet a többi pajzsmirigy túlműködésre utaló panasz mellett (izzadás, hajhullás, fogyás, szapora pulzus, idegesség).
A Graves-Basedow kór mellett gyakran tapasztalni pajzsmirigy megnagyobbodást is (strúma, golyva), mely már önmagában is járhat túl sok pajzsmirigy hormontermeléssel. Nők esetében a mirigy mérete max. 18 cm3, férfiak esetében 25 cm3- amennyiben ezt meghaladja, úgy strúmáról beszélünk. A szerv megnagyobbodása mellett gyakran fordulnak elő göbök is, melyek akár hormontermelőek is lehetnek- így pajzsmirigy túlműködést generálhatnak.
Bár a pajzsmirigy gyulladás alultermelést is okozhat, ám olykor megesik, hogy túlműködéssel jár. Sőt, előfordulhat az is, hogy túlműködésből csap át alulműködésbe (pl. szülés utáni pajzsmirigygyulladásnál).
Sajnos megeshet, hogy a probléma daganat jelenlétére hívja fel a figyelmet- hogy el lehessen dönteni, milyen típusú is az adott elváltozás, az ultrahang vizsgálat mellett aspirációs citológiára is szükség van (a szerkezetileg gyanús, a nagyobb és a hideg göbök esetén).
Ahhoz, hogy kiderüljön, mi is okozza a pajzsmirigy túlműködést, pajzsmirigy ultrahangra van szükség, mivel segítségével pontos képet kaphatunk a szerv állapotáról, nagyságáról, esetleges gyulladásáról, göbökről, ráadásul nagy segítséget nyújt citológiai mintavétel során is, hiszen így nyomon követhető a tű útja. A pajzsmirigy mellett a környező nyirokcsomók is szemügyre vehetőek- mondja Dr. Róna Ágnes, az Ultrahangközpont radiológusa.
Az eredmény birtokában az orvos meg tudja határozni a szükséges kezelést- ez lehet gyógyszeres terápia, izotópos kezelés, de akár műtéti beavatkozás is.
Forrás: Ultrahangközpont
www.ultrahangkozpont.hu