Férfi meddőség - a here ultrahang is segíthet megfejteni az okát

Férfi meddőség - a here ultrahang is segíthet megfejteni az okát

Dr. Csemez Imre Módosítva: 2023.01.30

A meddőség egyre nagyobb problémát jelent világszerte. Bár sokan úgy gondolják, hogy a legtöbbször a nőknél van jelen olyan zavar, mely akadályozza a teherbeesést, azonban a statisztikák szerint mára már csaknem ugyanannyi esély van arra, hogy a férfinál van a gond. Dr. Csemez Imre, az Ultrahangközpont radiológusának meglátása szerint gyakori, amikor herevisszértágulat okolható a sikertelenségért.

A férfi meddőség okai

Manapság a sikertelen fogantatás oka az esetek felében a férfiaknál keresendő. Amennyiben egy pár egy évig rendszeresen él védekezés nélkül szexuális életet, és mégsem sikerül teherbe esni, úgy érdemes a pár mindkét tagjának kivizsgáltatnia magát, hogy kiderüljön, mi is a probléma forrása. A férfiaknál a meddőségi vizsgálat során ellenőrzik a spermaképet (spermiumok száma, mozgékonysága, alakja). A rossz spermakép több okra vezethető vissza: rossz környezeti hatások, egészségtelen életmód, bizonyos betegségek (pl.hormonzavar, herevisszértágulat), különböző kórképek, gyógyszerek, stressz, genetikai tényezők. Szerencsére az esetek nagy részében a zavar kezelhető, így a probléma orvoslása után már jelentősen megnő a teherbeesés esélye.
 

Gyakori ok a herevisszér-tágulat

here visszértágulatA nem megfelelő spermakép hátterében gyakran állhat a hormonzavaron kívül herevisszér-tágulat, mivel ez a kórkép negatívan befolyásolja a spermiumképződést. A közhiedelemmel ellentétben az állapotnak nem minden esetben vannak látható jelei, sőt, nem is feltétlen jár fájdalommal, így sokszor megesik, hogy az illető nem is tud arról, hogy herevisszér-tágulata van - mondja Dr. Csemez Imre, az Ultrahangközpont radiológusa.
 
A herékhez az erek a lágyékcsatornán át a hasüregből indulnak. Anatómiai okok miatt legtöbbször a bal herénél alakul ki tágulat. A spermiumképződés zavarát az okozza, hogy ilyenkor megnő a hőmérséklet és a nyomás az adott területen.
 

Bizonyos esetekben a kórkép csak ultrahanggal diagnosztizálható

A herevisszér-tágulatnak 3 fokozata van: a legsúlyosabb esetben a tágulat szabad szemmel is látható, míg a 2. fokozatnál csupán kitapintható. Enyhébb esetben nincsenek tapintható/látható jelei - ilyenkor nagy segítséget jelent a doppler ultrahangos vizsgálat (bár ez a módszer súlyosabb esetben is fontos kiegészítő vizsgálat lehet a pontosabb diagnózis felállítása érdekében), melynek során fájdalommentesen és káros sugárzás nélkül megállapítható a tágulat mértéke, valamint az esetleges egyéb elváltozások is kimutathatóak.
 
Mivel a tágulat általában érdemben nem befolyásolja a páciens egészségét, így a legtöbb esetben nincs szükség kezelésre. Amennyiben esztétikailag zavaró, fájdalmat okoz, vagy ez a kórkép áll a férfi meddőség hátterében, úgy műtéti úton orvosolható a probléma.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő / Úr!
Sajnos a hónaljamban lett egy kisebb csomó, kb 1,5 hónapja vettem észre. Pár hete be is volt gyulladva, olyan érzés volt mint amikor egyszer legyantázták a hónaljam, és begyulladt miatta. Ez 1-2 napig tartott de kívülről akkor sem és most sem látható. Kezdek félni, hogy esetlegesen valami komoly lehet, mert a szőrtüsző gyulladásnak láthatónak kellenne lennie. Egyébként szörtüszőgyulladásom is volt már többször de csak bikinivonalon, valamint van a hátamon egy zsírcsomó már jópár éve. Ezért is gondoltam hogy esetleg ultrahangos vizsgálatra kellenne menjek vele, mit tud javasolni?
Köszönöm
Üdv
Jakab Fanni

Dr. Csemez Imre
Dr. Csemez Imre radiológus
"Kedves Fanni!

A megnagyobbodott hónalji csomó az esetek jelentős részében ún. reaktív nyirokcsomó, mely banális gyulladásos folyamat következménye.
Ugyanakkor a megnagyobbodott hónalji nyirokcsomó rosszindulatú folyamat (leggyakrabban emlődaganat) jele is lehet, melynek kizárására hónalji ultrahang vizsgálat, szükség esetén ultrahang-vezérelt célzott mintavétel mihamarabbi elvégzése javasolt."

Üdv:
dr. Csemez Imre

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Milyen tünetek esetén lehet fontos a pajzsmirigy ultrahang?

Milyen tünetek esetén lehet fontos a pajzsmirigy ultrahang?

Pajzsmirigy betegség gyanúja esetén a laboratóriumi vizsgálatok mellett a pajzsmirigy ultrahang a legfontosabb diagnosztikai eszköz. Dr. Gergely Mária , az Ultrahangközpont radiológusa, emlő- és pajzsmirigy ultrahang specialista az ultrahang diagnosztika jelentőségéről beszélt és felhívta a figyelmet azokra a tünetekre, amelyek ...
Csomó a nyakon - aspirációs citológia lehet szükséges

Csomó a nyakon - aspirációs citológia lehet szükséges

Bárkivel megeshet, hogy kisebb-nagyobb csomót tapint ki a nyakán. Sokan ekkor  megrémülnek, mivel úgy gondolják, hogy rosszindulatú daganatot jelez, pedig az esetek többségében ártalmatlan elváltozásról van szó, mely leginkább egy felső légúti fertőzés miatti megnagyobbodott nyirokcsomó ...
Ultrahang segíthet kideríteni, hogy mi is áll a magas CRP érték mögött

Ultrahang segíthet kideríteni, hogy mi is áll a magas CRP érték mögött

A laborvizsgálatok során gyakran találkozhatunk a CRP rövidítéssel, melynek magas értéke legtöbbször valamilyen gyulladásra utal. Ennek oka az esetek egy részében már magából a vérvétel egyéb eredményeiből és a tünetekből ki is derül, ám előfordulhat, hogy további ...

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok