Hasi ultrahang és zsírmáj

Hasi ultrahang és zsírmáj

Szerző: Ultrahangközpont | Módosítva: 2023.04.01 17:03

A hasi panaszok felderítésére az első precíz és fájdalommentes vizsgálat az ultrahang képalkotó diagnosztikai módszer, ezen belül is a hasi ultrahang. Fontos előnye, hogy nem jár sugárterheléssel, jól láthatóvá válnak a hasüregben található szervek, mint például a máj. Az ultrahang diagnosztika során radiológusaink meghatározzák a máj méretét, felfedezhetik az eltéréseket, a gyulladásra utaló jeleket, a göböket, a megnagyobbodást és a vérzéseket is.

Kapcsolódó cikkünk

4 kérdés a pajzsmirigy ultrahangról

A pajzsmirigybetegségek igen gyakoriak hazánkban. A pontos diagnózis felállításához és a terápia eredményességének követéséhez nagy szükség van a laborvizsgálatok mellett ultrahangos ellenőrzésre is, melynek során a szerv felépítését, alakját, elváltozásait nézik. Dr. Fehér György, az Ultrahangközpont radiológusa a leggyakoribb kérdéseket válaszolja meg a pajzsmirigy ultrahang vizsgálata kapcsán. 

A máj elváltozásaink és betegségeinek feltárásához elengedhetetlen a hasi ultrahang diagnosztika elvégzése. Az egyik leggyakoribb májbetegség a zsírmáj (szteatózis/steatosis). Adataink szerint a fejlett országokat figyelembe véve a lakosság 20-50%-át érinti a betegség. Magyarországon a lakosság több, mint 30%-a elhízott, az alkoholbetegségben szenvedők száma pedig kb. egymillióra tehető. Így nem meglepő, hogy több millió embert érint a zsírmáj problémája.

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Mi az a zsírmáj?

A zsírmájat jelenleg civilizációs betegségként tartjuk számon, amely bizonyítottan a kóros májenzim eltérések leggyakoribb oka.  A betegség során a máj zsírosodása a trigliceridek túlzott jelenléte miatt alakul ki. Az elzsírosodás folyamata során a májsejtek pusztulása következik be, aminek hosszú távú következménye a kötőszöveti felhalmozódás, átépülés. A betegség végstádiumaként súlyos májzsugorodás, rákmegelőző állapot alakulhat ki. A májzsugorodás például a zsírmáj veszélyes, ám gyógyítható szövődményeként könyveljük el.

Zsírmáj tünetei

A betegség kezdeti szakaszára jellemző, hogy nem jár egyértelmű tünettel. A későbbiekben az árulkodó tünetek:

  • jobb oldali kellemetlen érzés,
  • jobb oldali nyomásérzékenység,
  • étvágytalanság,
  • hányinger,
  • puffadás,
  • nagyfokú fáradékonyság,
  •  a laborleletben észlelt emelkedett májenzimek (gamma-Gt, GPT, GOT).

Téma szakértője

Hírek

Ne várjuk meg a bajt a carotis ultrahanggal!

Ne várjuk meg a bajt a carotis ultrahanggal!

A stroke és a szívinfarktus megelőzésében egy egyszerű, gyors, fájdalmatlan lehetőség a nyaki, úgynevezett carotis ultrahang, amellyel felmérhető, mennyire szűkültek be a nyaki erek. Dr. Róna Ágnes , az Ultrahangközpont radiológusa azokra a betegségekre, állapotokra hívta fel a figyelmet, amelyek megléte esetén fontos ...
Fibroadenoma: sokszor elegendő lehet az ultrahangos követés

Fibroadenoma: sokszor elegendő lehet az ultrahangos követés

A fibroadenoma az emlőszövet egyik leggyakoribb jóindulatú daganata. Csak akkor okoz panaszt, ha tapinthatóvá válik – mondja dr. Gergely Mária , az Ultrahangközpont radiológus szakorvosa, emlőspecialistája, akit arról kérdeztünk, hogy mi a teendő, ha fibroadenomát diagnosztizáltak nálunk.
Fájdalmas vizelés és derékfájdalom? Ultrahangvizsgálatra is szüksége lehet!

Fájdalmas vizelés és derékfájdalom? Ultrahangvizsgálatra is szüksége lehet!

A húgyúti fertőzés a légúti fertőzések után a leggyakoribb gyulladásos betegség, amely különösen gyakran sújtja a nőket. Ennek elsősorban anatómiai oka van: a nők húgycsöve rövidebb, mint a férfiaké, így a fertőzések könnyebben feljuthatnak a húgyhólyagig. A felszálló ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK