Prosztata betegségek és diagnosztikai lehetőségeik

Prosztata betegségek és diagnosztikai lehetőségeik

Módosítva: 2023.05.17 08:47

A férfiak körében, a húgy-ivarrendszer problémái közül vezető helyet foglal el a prosztata megbetegedései. A leggyakoribb betegségek között említendő a prosztata gyulladása, megnagyobbodása és a rák.

A prosztata betegségei

Prosztatagyulladás – prostatitis

A prostatitis esetén megkülönböztetünk akut és krónikus gyulladást. Akut prosztatagyulladás oka a húgycsövön keresztül a prosztatába jutó baktériumok, de akár a vér- és nyirokkeringési rendszeren keresztül is kialakulhat a betegség.

A prosztatagyulladás teljesen vagy részlegesen megakadályozhatja a vizeletürítést a hólyagból, vagyis vizelet-visszatartáshoz vezet. Ennek következtében viszont gyengül a hólyag, fogékonyabbá válik a fertőzésre, hiszen a visszamaradó vizeletben megnő a baktériumok mennyisége. A hólyag fertőzése pedig könnyen továbbterjedhet a húgyvezetékre és a vesére.

Tünetei többek között az erős fájdalommal járó vizelés, de a betegségre utaló tünet lehet a véres vizelet és a húgycső gennyes folyása is. Az alhasi területről fájdalom sugárzik ki a végbélbe.

Kezelése szakorvos által, célzottan antibiotikummal történik.

Krónikus gyulladás esetén deréktáji fájdalom és potenciazavar jelentkezhet.

Prosztata megnagyobbodás – hyperplasia

A prosztata megnagyobbodása esetén a prosztatát alkotó sejtek méretének növekedéséről beszélünk, mely összenyomja a prosztata ereit és idegeit, melynek következtében a romlik a keringés és fájdalom m lép fel a prosztatában. A megnagyobbodás következtében a prosztata nyomás alá helyezi a húgyvezetéket.

50 éves kor felett nő a prosztata megnagyobbodásának a kockázata. Tünetei között meg kell említeni a gyakori vizelési ingert, a vékony sugárban ürülő gyakran szakadozó vizelést vagy a vizelést követő utócsöpögést.

Prosztatarák

A prosztatarák lappangó betegség, mely sokszor tünetmentes. Az esetek többségében a halált követő vizsgálatok során derül fény a prosztatarákra.

A prosztatarák tünetei nehezen meghatározhatók és könnyen összetéveszthetők más betegségre jellemző tünetekkel. Gyakori vizelési inger, kellemtelen érzet a vizelet ürítése közben. Szexuális zavarok, a sperma minőségének változása vagy véres váladék a spermában.

A prosztatarák előrehaladottabb állapotában gyakori éjszakai valamint akadozó vizelet is megfigyelhető.

A diagnózis mihamarabbi felállítására az úgynevezett PSA laborvizsgálat és prosztata biopszia elvégzése szükséges.

Vizsgálati módszerek

Ultrahang

A prosztata ultrahanggal történő vizsgálata a hasi és kismedencei ultrahang kereteinProsztata betegségek és diagnosztikai lehetőségeik - Ultrahangközpont belül történik. Az ultrahanggal vizsgálható a prosztata szerkezete, mérete, illetve, hogy tapasztalható-e bármilyen elváltozása.

A vizsgálat fekvő testhelyzetben történik, a szabaddá tett hasi részre kent zselészerű anyagon, a kezelőorvos által mozgatott vizsgáló fej segítségével. A hasi és kismedencei ultrahang vizsgálatra - mely keretein belül a prosztata ultrahangos vizsgálata történik - telt hólyaggal szükséges érkezni, hiszen így láthatóak jól hason keresztül a kismedencei szervek.

Labordiagnosztika

A vérvétel által a prosztata betegségek esetében, mint például a rákos elváltozások felismerésében játszhat nagy szerepet. Érdemes megemlíteni prosztata specifikus antigén, azaz a PSA vizsgálatot. A PSA a prosztata által termelt fehérje, amelynek szintjét a férfiak életkora és más faktorok is befolyásolják. Ilyen lehet többek közt a megnagyobbodott prosztata, az erős fizikai terhelés, a húgyúti fertőzések, a prosztata műtétek, a prosztata gyulladásos megbetegedései, és az prosztata bármilyen stimulációja is vagy a prosztatarák.

 

Az idejében felismert elváltozások, segítik a diagnózis pontos felállítását és a hatékony kezelés megkezdését!

Az Ultrahangközpontban elérhető szolgáltatás prosztata betegségek vizsgálata esetén:

Téma szakértői

Dr. Németh Aliz

Dr. Németh Aliz

belgyógyász, hepatológus
Dr. Csemez Imre

Dr. Csemez Imre

hasi- és kismedencei ultrahang specialista radiológus
Dr. Horváth Barnabás

Dr. Horváth Barnabás

emlő ultrahang és emlőmintavétel specialista radiológus

Hírek

Milyen szerveket lehet vizsgálni hasi ultrahanggal?

Milyen szerveket lehet vizsgálni hasi ultrahanggal?

A hasi ultrahang kifejezés hallatán nem biztos, hogy mindenki számára egyértelmű, melyek azok a szervek, amelyek vizsgálhatóak ilyen képalkotó módszerrel. Mit jelent e tekintetben az, hogy has? Milyen szervek találhatók a hasüregben? A gyomor és a belek vizsgálatához is ez a legpontosabb eszköz? Ezekre a kérdésekre ...
Kell-e választani az emlő ultrahang és a mammográfia közt?

Kell-e választani az emlő ultrahang és a mammográfia közt?

Az emlőrák élete során minden nyolcadik-kilencedik nőt érinti, az utóbbi években pedig harmadával nőtt az 50 év alatti esetek száma. Mivel pedig ez a daganatos betegség korán felismerve jó eséllyel gyógyítható, nem lehet eléggé hangsúlyozni a rendszeres szűrések jelentőségét, ...
Kimutatható-e ultrahanggal a pajzsmirigy daganat?

Kimutatható-e ultrahanggal a pajzsmirigy daganat?

A pajzsmirigy daganatos megbetegedése egyre többeket érint, amelyre a szerven lévő göbös elváltozások hívhatják fel a figyelmet. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden göb automatikusan egyenlő a daganattal, jellemzően az ún. hideg göbök esetén áll fenn a rosszindulatúság veszélye. A jelenség azonban ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK