Pajzsmirigy megnagyobbodás- mikor menjünk ultrahangra?

Pajzsmirigy megnagyobbodás- mikor menjünk ultrahangra?

Dr. Horváth Ilona Módosítva: 2022.11.16

A pajzsmirigy megnagyobbodásra olykor előbb derül fény, mint bármely más pajzsmirigy problémára, ugyanis gyakran előbb kerül a páciens radiológushoz, mint endokrinológushoz. Hogy milyen tünetek esetén érdemes pajzsmirigy betegségre gyanakodni, illetve mikor szükséges pajzsmirigy ultrahang vizsgálaton részt venni, azt Dr. Horváth Ilonától, az Ultrahangközpont radiológusától kérdeztük meg.

Pajzsmirigy megnagyobbodás - mikor menjünk ultrahangra?

A pajzsmirigy  megnagyobbodását több tényező okozhatja. Leggyakrabban  jódhiány vagy kóros autoimmun folyamatok állnak a háttérben. A hirtelen kialakuló, fájdalmas duzzanat akut gyulladást jelez.  A méretnövekedés gyakran jár együtt a pajzsmirigy hormonok elégtelen szintjével. 

A strumának több típusa létezik: lehet diffúz, göbös, valamint több göböt tartalmazó (multinoduláris). Előbbi esetén a mirigy egésze egyenletesen megnagyobbodik, míg göbös struma esetén egy vagy több csomó alakul ki a mirigyállományban. 

Pajzsmirigy megnagyobbodás tünetei:

  • strúma ultrahang - Ultrahangközpont Kitapintható csomó a nyak elülső részén
  • Nyaki szorító érzés
  • Köhögés
  • Rekedtség
  • Nyelési nehézség
  • Gombócérzés

Ha az említett tüneteket tapasztalja, érdemes pajzsmirigy ultrahangon részt vennie, még akkor is, ha a pajzsmirigy hormonok szintje normális. 

Mit mutat az ultrahang?

Pajzsmirigy ultrahang során meghatározható a pajzsmirigy mérete, a szerkezete, az erezettsége. Megtudható, fennáll-e gyulladás, vannak-e csomók, rosszindulatú daganatra utaló jelek. Mindemellett a környező nyirokcsomók méretéről is képet kaphatunk- mondja dr. Horváth Ilona. Ha a radiológus a vizsgálat során úgy ítéli meg, további vizsgálatokat (pl. labort, aspirációs citológiát, izotóp vizsgálatot vagy MR-t) is javasolhat a pontos diagnózis érdekében, mely  segíti a megfelelő terápia megválasztását. 

Az ultrahang fontos szerepet tölt be a nyomonkövetésben is. Ellenőrizhető a göbök méretének növekedési üteme, szerkezetének változása, az alkalmazott kezelés hatékonysága.

Ultrahangos vizsgálatra bármikor lehetőség van, hiszen nem jár sugárterheléssel, biztonságos, fájdalommentes és nem igényel előkészületet. 

 

Téma szakértője

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Teljesen érthető

A vizsgálat folyamatát, eredményét -számomra teljesen érthetően- elmagyarázta a doktornő. Továbbá felvilágosított arról, hogy mi a további optimális teendőm, a gyógyulásom érdekében. Köszönettel. 

További vélemények

Hírek

Egyre több a Crohn betegséggel diagnosztizált gyerek

Egyre több a Crohn betegséggel diagnosztizált gyerek

A gyulladásos bélbetegségek közé tartozó Crohn betegség egyre többször kerül diagnosztizálásra nem csak a felnőttek, de a gyerekek esetében is. A lazább, hígabb széklettel és görcsös hasi panaszokkal járó állapotnál megfigyelhetőek nyugalmi és fellángolási időszakok, ...
Vállfájdalom- mik a leggyakoribb kiváltó okok?

Vállfájdalom- mik a leggyakoribb kiváltó okok?

A vállfájdalom igen gyakori problémának számít, hiszen egy erősen igénybe vett és széles mozgástartománnyal bíró ízületről van szó.  Sokszor a probléma magától elmúlik, azonban előfordulhat, hogy a vállfájdalom tartósan megmarad, illetve egyéb panaszok is társulnak ...
Nyálmirigy aspirációs citológiája- mikor van rá szükség?

Nyálmirigy aspirációs citológiája- mikor van rá szükség?

Az aspirációs citológia egy minimálisan invazív módja annak, hogy sejtmintát vegyenek egy csomóból vagy duzzanatból. Gyanús elváltozások bárhol a testen előfordulhatnak, még a nyálmirigyekben is.  Hogy mikor van szükség a nyálmirigy aspirációs citológiájára, azt dr. ...

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok