Méhen kívüli terhességről akkor beszélünk, amikor a megtermékenyített petesejt a méhen kívülre, általában az egyik petevezetékbe ágyazódik be. Itt nem tud kifejlődni egészséges magzattá, valamint a környező szerveket nyomva életveszélyes vérzéseket okozhat az anya számára. Sajnos a terhességet nem lehet megmenteni. Általában gyógyszerrel vagy műtéttel kell eltávolítani a méhen kívüli terhességet.
Méhen kívüli terhességgel kapcsolatos szolgáltatásaink
Mi az a méhen kívüli terhesség?
A méhen kívüli terhesség tünetei
Méhen kívüli terhesség okai
Méhen kívüli terhesség kockázati tényezői, rizikófaktorai
Méhen kívüli terhesség megelőzése
Méhen kívüli terhesség diagnózisa: terhességi teszt és ultrahangvizsgálat
Méhen kívüli terhesség kezelése
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A terhesség egy megtermékenyített petesejttel kezdődik. A megtermékenyítés leggyakrabban a petevezetékben történik, innen halad a megtermékenyített petesejt a méhbe. Normális esetben a méh nyálkahártyájához tapad, ott kezd el kifejlődni. Méhen kívüli terhesség akkor következik be, amikor a megtermékenyített petesejt nem a méhbe ágyazódik be, hanem azon kívül. A méhen kívüli terhesség leggyakrabban a petevezetékben fordul elő. Néha a méhen kívüli terhesség a test más területein is előfordulhat, például a petefészekben, a hasüregben vagy a méhnyakon is megtörténhet a beágyazódás. A méhen kívüli terhesség nem folytatódhat normálisan. A megtermékenyített petesejt nem tud életben maradni a méhen kívül, és a növekvő szövet életveszélyes vérzést okozhat, ha nem kezelik. A méhen kívüli terhesség a petevezeték szétrepedését okozhatja, ami életveszélyes vérzéshez vezethet.
Méhen kívüli terhesség esetén előfordulhat, hogy eleinte nem észlel semmilyen tünetet. Néhány méhen kívüli terhességben szenvedő nőnél azonban jelentkeznek a terhesség szokásos korai jelei vagy tünetei, mint az elmaradt menstruáció, mellérzékenység és hányinger. Ha terhességi tesztet végeznek, az eredmény pozitív lesz. Azonban a méhen kívüli terhesség nem folytatódhat normálisan. Ahogy a megtermékenyített petesejt a nem megfelelő helyen növekszik, a jelek és tünetek egyre inkább észrevehetővé válnak. Gyakran a méhen kívüli terhesség első figyelmeztető jelei az enyhe hüvelyi vérzés és a kismedencei fájdalom. Ha a petevezetékből vér szivárog, akkor vállfájdalmat vagy székelési ingert érezhetnek a méhen kívüli terhességben szenvedő nők. Ha a megtermékenyített petesejt tovább növekszik a petevezetékben, a petevezeték megrepedését okozhatja. Ez pedig erős vérzéshez vezethet a hasüregben, ami egy sürgősségi állapot. Ennek az életveszélyes eseménynek a tünetei közé tartozik a szélsőséges szédülés, az ájulás és a sokk, valamint a súlyos hasi vagy kismedencei fájdalom, amelyet hüvelyi vérzés kísér.Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A méhen kívüli terhesség okai nem ismertek pontosan. Hormonális egyensúlyhiány vagy a megtermékenyített petesejt rendellenes fejlődése is szerepet játszhat a kialakulásában. A méhen kívüli terhesség leggyakoribb típusa, amikor a petevezeték falába ágyazódik be az embrió; akkor következik be, amikor a megtermékenyített petesejt elakad a méhbe vezető úton. Ez gyakran azért van, mert a petevezeték gyulladás miatt sérült vagy eldeformálódott.
Néhány dolog miatt nagyobb lehet a valószínűsége a méhen kívüli terhességnek:
Hasi ultrahang vizsgálat előtti teendők - Ultrahangközpont
A terhesség megszakítása tartós hormonváltozáshoz is vezethet - Endokrin Központ
Terhesség megállapítása - Nőgyógyászati Központ
Így segíthet az endokrinológus a gyermekvállalás tervezésekor - Endokrin Központ
A méhen kívüli terhességet nem lehet megelőzni. Egyes nők hajlamosabbak a méhen kívüli terhesség előfordulására, de van néhány módja, hogy csökkentsük a kockázatot:
A méhen kívüli terhesség pontos diagnózisához vérvételre és ultrahangvizsgálatra van szükség. Habár a kismedence fizikális vizsgálata során és a jellegzetes tünetek miatt már gyanakodhatunk méhen kívüli terhességre, megbizonyosodni ultrahang- és vérvizsgálattal lehet. A kismedencei fizikális vizsgálat során azonosítható a fájdalom, érzékenység helye, valamint petevezetékben vagy a petefészekben lévő térfoglalás.
A gyulladásos bélbetegségek sok ember életét megkeserítik, azonban tüneteik nem mindig specifikusak, több más kóros állapotra is utalhatnak. Éppen ezért fontos annak tisztázása, mi is okozza az olyan panaszokat, mint a hasi görcsök, hasmenés, fogyás, hiszen a megfelelő terápia a pontos diagnózis függvénye. Dr. Pataj Nórát, az Ultrahangközpont radiológusát arról kérdeztük, vajon milyen helye van a has ultrahangos vizsgálatának a gyulladásos bélbetegségek diagnosztikájában.
A megtermékenyített petesejt nem tud normálisan kifejlődni a méhen kívül. Az életveszélyes szövődmények megelőzése érdekében a méhen kívüli szövetet el kell távolítani. A tünetektől és a méhen kívüli terhesség felfedezésének időpontjától függően ez történhet gyógyszeres kezeléssel, laparoszkópos műtéttel vagy hasi műtéttel.
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok