Nem csak tünetek esetén fontos a csecsemőkori ultrahang

Nem csak tünetek esetén fontos a csecsemőkori ultrahang

Dr. Kövi Rita Módosítva: 2024.04.19 08:05

Újszülött és csecsemőkorban sok betegség tünetmentesen van jelen, vagy legalábbis kezdeti szakaszban nem jár látványos tünettel. Többek közt ezek kiszűrésére alkalmas az úgynevezett hármas szűrés, amely során megtörténik a hasi-, a csípő- és a koponyaultrahang vizsgálat. A fájdalmatlan és sugárterheléssel nem járó képalkotó eljárásról beszélt dr. Kövi Rita, az Ultrahangközpont csecsemő- és gyermek radiológusa.

A legkisebbeknek az ultrahang egy fontos és kényelmes vizsgálat

A csecsemőköri hármas szűrés a korai kezelés eszköze.Az ultrahang vizsgálat minden korosztály számára gyors, kényelmes és sugárterheléssel nem járó képalkotási lehetőség. Ez utóbbi tulajdonság pedig különösen fontos a csecsemőknél, akik még rendkívül érzékenyek. Ez a fajta szűrés azért fontos, mert az eltérések egy része csak a születés után manifesztálódik, és a szülés során is történhet olyasmi, ami befolyásolja az eredményt. Az ultrahangos vizsgálatnak további nagy előnye például az MR-rel és a CT-vel szemben, hogy kevésbé befolyásolja a kép minőségét, ha a baba nem mozdulatlan a vizsgálat alatt - márpedig erre van esély.
- Mindazonáltal arra törekszünk a szülővel együtt, hogy a csecsemő minél nyugodtabban viselje a vizsgálatot, igyekszünk olyan körülményeket teremteni és olyan kommunikációt alkalmazni, hogy kényelmesen, viszonylag gyorsan elvégezhessük a szűrést – hangsúlyozza Kövi doktornő. – Ráadásul a nagyobbak hasi ultrahangja előtt szükséges éhgyomor csecsemőknél nem feltétel, sőt, ha a vizsgálat előtt eszik a pici, még zökkenőmentesebb lehet az ultrahang.

Mikorra érdemes időzíteni?

Ez az úgynevezett hármas szűrés azért fontos a csecsemőknél, mert több olyan betegség korai felfedezésére alkalmas, amelyek nem feltétlenül járnak tünetekkel. A korai felfedezés mellett azért is kell viszonylag kicsi korra, 6-10 hetes kor körülre időzíteni a vizsgálatot, mert a kutacs záródása előtt lehet elvégezni az agy áttekintését. Az esetleges veseproblémák, mellékvese vérzések, máj- epeút eltérések minél koraibb felfedezése sokszor lehetővé teszi, hogy a betegségeket még a kialakulásuk, súlyosbodásuk előtt meggyógyítsák. A csípőficam időbeni észlelése is későbbi problémák megelőzését teszi lehetővé.

Mi látható a hasi-, a csípő- és a koponya ultrahangon?

  • Csípő ultrahang

A csípőrendellenességek csecsemőkori szűrése régóta az orvostudomány fókuszában van, hiszen a csípőficam és a csípődiszplázia megelőzése korai felfedezéssel lehetséges, ha a bicegve járó nagyobb gyermek kerül orvoshoz, akkor már csak korrigálásra van lehetőség. Éppen ezért a csípőultrahang az a vizsgálat, amellyel még a járás előtti fázisban láthatóvá válhat minden olyan eltérés, amelynek kezelése megelőzheti a problémát. Ha az ultrahangos orvos ezeket felfedezi, ortopéd szakorvoshoz irányítja a szülőket a babával, aki eldöntheti, hogy például kengyellel, terpesz-pelenkával vagy más módon kezelendő-e a probléma.

  • Hasi ultrahang

A csípő, a has és a koponya ultrahang fontos a csecsemőknél.Sok esetben a csecsemők rutin vizsgálatakor a gyermekorvos vagy a védőnő hívja fel a figyelmet olyan problémákra, amelyeknek utána kell járni. Jellemzően ilyen lehet a nem múló sárgaság, a csecsemőkori reflux vagy egy tapintható sérv. Ezen tünetek ultrahangos kivizsgálásával gyorsan születhet diagnózis és megkezdődhet a kezelés. Ugyanez igaz az olyan tünettel nem járó állapotokra, amelyek leginkább a májat, az epeutakat, a vesét, a mellékvesét érinthetik, hiszen, ha a konzervatív vagy sebészi eljárással korán rendeznek egy tágulatot, szűkületet vagy más eltérést, akár végérvényesen is megoldódhat a probléma.   

  • Koponya ultrahang

A csecsemők agyi vizsgálata még nyitott kutacs mellett lehetővé teszi, hogy olyan fejlődési rendellenességek, eltérések, esetleges vérzések, daganatok legyenek diagnosztizálhatók, amelyek kezelését minél előbb el kell kezdeni.

- Az esetek döntő részében a hármas szűrés megnyugtatásul szolgál a szülőknek, hogy minden rendben van, illetve az eredmények birtokában viszonylag gyakran megkezdhetők olyan eltérések korrigálása, mint például egy csípőprobléma – foglalja össze dr. Kövi Rita, az Ultrahangközpont csecsemő- és gyermek radiológusa. – Ha pedig a diagnózis következtében a szakorvos kezelést rendel el, annak eredményessége is jól követhető, ellenőrizhető a korlátlanul ismételhető ultrahang vizsgálattal.

Forrás: Ultrahangközpont (www.ultrahangkozpont.hu)

Téma szakértői

Dr. Bánhegyi Barbara

Dr. Bánhegyi Barbara

pajzsmirigy- és ízületi ultrahang specialista radiológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Fibroadenoma: sokszor elegendő lehet az ultrahangos követés

Fibroadenoma: sokszor elegendő lehet az ultrahangos követés

A fibroadenoma az emlőszövet egyik leggyakoribb jóindulatú daganata. Csak akkor okoz panaszt, ha tapinthatóvá válik – mondja dr. Gergely Mária , az Ultrahangközpont radiológus szakorvosa, emlőspecialistája, akit arról kérdeztünk, hogy mi a teendő, ha fibroadenomát diagnosztizáltak nálunk.
Fájdalmas vizelés és derékfájdalom? Ultrahangvizsgálatra is szüksége lehet!

Fájdalmas vizelés és derékfájdalom? Ultrahangvizsgálatra is szüksége lehet!

A húgyúti fertőzés a légúti fertőzések után a leggyakoribb gyulladásos betegség, amely különösen gyakran sújtja a nőket. Ennek elsősorban anatómiai oka van: a nők húgycsöve rövidebb, mint a férfiaké, így a fertőzések könnyebben feljuthatnak a húgyhólyagig. A felszálló ...
Jobb bordaív alatti fájdalom: ultrahangvizsgálattal igazolható az epekövesség

Jobb bordaív alatti fájdalom: ultrahangvizsgálattal igazolható az epekövesség

Az epekövesség az epeutak és az epehólyag betegsége, az egyik leggyakoribb emésztőszervi rendellenesség. Diagnosztikájának arany standardját az ultrahangvizsgálat jelenti. Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk epekövességre és mire számíthatunk a vizsgálat során? Többek között ezekre a ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK