Egy térd, egy váll, egy boka, egy csuklósérülésnél általában szükséges valamilyen képalkotó módszer, hogy kiderüljön, történt-e törés vagy valamilyen más probléma felmerült-e az érintett ízületnél. Korábban szinte csak a röntgen jelenthetett megoldást, ma már azonban a gyors, sugárterheléssel nem járó ultrahangos vizsgálat is könnyen elérhető. Dr. Bánhegyi Barbara, az Ultrahangközpont ízületi- és mélyvénás ultrahang specialista radiológusa az ízületi ultrahang vizsgálat lehetőségeire és korlátaira hívta fel a figyelmet sérülés/sportsérülés esetén.
Kolosy téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos utca 66.
Az ultrahang vizsgálatok széleskörű alkalmazásának lehetőségei többnyire ismertek a nagyközönség előtt, ha máshonnan nem, a terhességi ultrahang vizsgálatok kapcsán. Az eljárás azonban ennél jóval több területen felhasználható: belgyógyászati, endokrinológiai, valamint urológiai, nőgyógyászati, ér- és ízületi problémák is diagnosztizálhatók a segítségével.
Az ultrahang olyan hanghullámtartomány, amelyet az emberi fül nem érzékel. Ha az ultrahang hullámokat egy vizsgálófej segítségével a testre irányítják, azok, az onnan visszaverődő hullámok segítségével – akár mozgás közben is – képesek kép ábrázolására. Éppen ez az egyik előnye a röntgennel, MR-rel és CT-vel szemben: vagyis, hogy az ízületek vizsgálatakor az érintett területet mozgás közben is szemügyre lehet venni, így tehát dinamikus vizsgálatot is lehet végezni, és a páciens meg tudja mutatni, melyek azok a mozdulatok, pozíciók, amelyek fájdalmat okoznak neki.
Az MRI vagy a röntgen olyan vizsgálatok, amelyeket általában egy első orvos-beteg találkozó előz meg, amely során az orvos eldönti, szükséges-e képalkotás és ha igen, milyen módszer a kívánatos. Ezzel szemben az ultrahangos vizsgálat már az első vizitnél megtörténhet, ami különösen hasznos, ha a páciens egy friss sérülés kapcsán fordul orvoshoz.
Vannak olyan sérülések, amelyekről anatómiai elhelyezkedésük miatt nehezebben készülhet felvétel – tipikusan ilyen a Rotátor-köpeny sérülés, ami a váll körüli izmokat és ínakat érinti. A kézi ultrahangos készülékkel ez a terület is könnyebben feltérképezhető, kiderülhet, hogy szakadás, húzódás vagy valamilyen más probléma van-e jelen. Így elkerülhető, hogy egy kényelmetlen, esetleg fájdalmas pozícióban kelljen részt venni a röntgen vizsgálaton.
Mivel az ízületi ultrahang vizsgálattal egyaránt lehetőség van az ízületek, szalagok, íntapadások, nyáktömlők, ízületi belhártya ábrázolására, azonnal kiderülhet, hol és mi a fájdalom forrása, így a szakorvosi egyeztetés után gyorsan elkezdődhet a hatékony kezelés.
A röntgennel szemben az ultrahangos vizsgálat nem jár sugárterheléssel és az MRI-vel ellentétben pacemaker és fém implantátum megléte esetén is használható. Éppen ezért korlátlanul ismételhető.
- Bizonyos esetekben ultrahang vizsgálattal nem állapítható meg pontosan, mi a probléma. A hanghullámok ugyanis nem tudnak áthatolni a sűrű struktúrákon, így ezek az „akadályok” blokkolhatják a képalkotást. Tehát például, míg az ultrahangok láthatóvá teszik a csontos struktúrák és ízületek külső felületét és az őket körülvevő lágy szöveteket, addig nem tudnak áthatolni a csonton. A csont belső szerkezetének vagy a csontos ízület belsejének megjelenítéséhez továbbra is szükségünk van röntgenre vagy MRI-re – ismerteti dr. Bánhegyi Barbara, az Ultrahangközpont ízületi- és mélyvénás ultrahang specialista radiológusa – A korlátok ellenére az ultrahang vizsgálat még mindig az egyik legjobb első választás, ha izom, ízület, vagy más lágyszövet sérülése, fájdalma jelenti a problémát, illetve természetesen a már említett további területek esetében is gyors, fájdalommentes és biztonságos eredményt hozhat.
Forrás: Ultrahangközpont (www.ultrahangkozpont.hu)
Rendelés típusa:
Rendelés helyszíne: