Az endometriózis azt jelenti, hogy a méh belső nyálkahártyáját alkotó szövet (endometrium) a méh üregén kívül is megjelenik. Ez a szövet összhangban áll a menstruációs ciklus változásaival, vérzik havonta és görcsös tüneteket okoz. Viszont a vér a hasüreg különböző területeiről nem tud ürülni, így számos gondhoz vezethet. Az endometriózis előfordulása gyakori, a termékeny életkorban lévő nők körülbelül 10%-át érinti.
Endometriózissal kapcsolatos szolgáltatásaink
Mi az az endometriózis?
Endometriózis tünetei
Endometriózis okai
Endometriózis kockázati tényezői
Endometriózis szövődményei
Endometriózis vizsgálata
Endometriózis vizsgálata ultrahanggal
Az endometriózis kezelése
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Az endometriózis azt jelenti, hogy a méh belső nyálkahártyáját alkotó szövet (endometrium) a méh üregén kívül is megjelenik. Az endometriózis leggyakrabban a petefészkeket, a petevezetékeket és a medencét bélelő szöveteket érinti. Ritkán az endometriumhoz hasonló szövet a kismedencei szervek területén kívül is megtalálható. Endometriózis esetén ez a szövet ugyanúgy viselkedik, mintha a méhen belül helyezkedne el - megvastagszik, lebomlik és vérzik minden egyes hónapban, a menstruációs ciklusban. De mivel ennek a szövetnek nincs módja arra, hogy távozzon a szervezetből, csapdába esik. Ha az endometriózis a petefészkeket is érinti, úgynevezett csokoládéciszták alakulhatnak ki. Az endometriózis miatt a környező szövetek is sérülnek, ami hegesedéshez és a kismedencei szövetek és szervek összenövéséhez vezethet. Az endometriózis erős fájdalommal járhat, különösen a menstruáció idején. Termékenységi problémák is kialakulhatnak miatta. Az endometriózis általában az első menstruáció után néhány évvel alakul ki. Az endometriózis jelei és tünetei átmenetileg javulhatnak a terhességgel, és teljesen megszűnhetnek a menopauzával, kivéve, ha ösztrogént szed az illető.
Az endometriózist néha összetévesztik más kismedencei fájdalmat okozó betegségekkel, például kismedencei gyulladásos betegséggel (PID) vagy petefészekcisztákkal. Összetéveszthető az irritábilis bél szindrómával (IBS) is, amely hasmenést, székrekedést és hasi görcsöket okoz. Az IBS kísérheti az endometriózist, ami bonyolíthatja a diagnózist.
Az ultrahang vizsgálatokkal gyorsan, fájdalommentesen és kockázat nélkül lehet alaposabban megvizsgálni bizonyos területeket. A hasban és kismedencében található több létfontosságú szervünk, így annak ultrahangos ellenőrzése több panasz esetén is javasolt. Hogy pontosan mikor, arról Dr. Csemez Imrét, az Ultrahangközpont radiológusát kérdeztük.
Nem ismerjük pontosan az endometriózis okát, de számos lehetséges magyarázat született:
Számos tényező miatt nagyobb a kockázata az endometriózis kialakulásának, például:
Menstruációs zavarok - Nőgyógyászati Központ
Így segíthet az endokrinológus a gyermekvállalás tervezésekor - Endokrin Központ
Meddőség kezelése - Nőgyógyászati Központ
Endometriózis műtét - Mire számítsak? - Nőgyógyászati Központ
Az endometriózis fő szövődménye a meddőség. Az endometriózisban szenvedő nők körülbelül egyharmadának-felének nehézséget okoz a teherbeesés, ugyanis az endometriózis elzárhatja a petevezetéket, és megakadályozhatja a petesejt és a spermium egyesülését.
Ennek ellenére sok enyhe vagy közepes fokú endometriózisban szenvedő nő teherbe eshet és kihordhatja a magzatot. Az orvosok néha azt tanácsolják az endometriózisban szenvedőknek, hogy ne halogassák a gyermekvállalást, mert az állapot idővel súlyosbodhat.
Egyes tanulmányok szerint az endometriózis növeli a petefészekrák kockázatát, de még mindig viszonylag alacsony az esély a daganat kifejlődésére.
A hasi ultrahang vizsgálat gyors, biztonságos, megbízható és teljesen fájdalommentes eljárás. További nagy előnye, hogy nem jár sugárterheléssel, széles körben elérhető. Pont ezek miatt az orvosok kedvelt képalkotó eljárása az ultrahang. A vizsgálat során hanghullámok segítségével képek készülnek a kismedencei területről. Hasi ultrahang vizsgálat során elsőként egy gélt helyeznek közvetlenül a bőrre, ez az anyag segíti a hanghullámok terjedését, melyek a vizsgálófejtől a gélen keresztül a testbe jutnak. Az ultrahang fej összegyűjti a visszaverődő hangokat, amikből a számítógép létrehozza a kismedencei szervek képét. A hasi ultrahang vizsgálatot a hasfalon keresztül, valamint a vaginán keresztül is végezhetik. A hasi ultrahangos képalkotó vizsgálat során endometriózissal kapcsolatban vizsgáljuk a méhet, a petefészkek mobilitását, a húgyhólyag szerkezetét, a húgyvezetékek beszájadzását, valamint a méh meletti területeket (például a méhet függesztő szalagokat), illetve a méh mögötti területeket: Douglas-űr, hátsó hüvelyfal, hüvely és bél közötti kötőszövetes rész, valamint a vakbél és a vastagbél alsó szakaszát. Részletgazdag képet kaphatunk így hasi ultrahanggal, mely segíthet az endometriózissal összefüggő ciszták azonosításában, segíthet megtalálni a méhen kívül elhelyezkedő endometrium szigeteket. Nagyon fontos, hogy endometriózisban fel tudjuk mérni, ezen endometrium szigetek elhelyezkedését, amiben a hasi ultrahang nagy segítségül van.
Az endometriózis két úton kezelhető, gyógyszeres vagy műtéti beavatkozással. A döntés a tünetek súlyossága és az alapján történik, hogy szeretne-e még gyermeket az endometriózisban szenvedő nő.
Amennyiben az endometriózisban szenvedő nő nem szeretne aktuálisan gyereket, a hormonális kezelés fogamzásgátlókkal lassíthatja az endometriális szövet növekedését és megakadályozhatja az szövet-telepek kialakulását. A hormonális fogamzásgátlók használata csökkentheti vagy megszüntetheti a fájdalmat. Sokaknak könnyebb és rövidebb menstruációt okoznak. Számos formában elérhetőek: fogamzásgátló tabletták, a tapaszok és a hüvelygyűrűk formájában. Azonban fontos tudni, hogy ez csupán átmeneti, tüneti terápia, a kezelés abbahagyása után visszatérnek a tünetek.
Egyéb hormonháztatásra ható szerek: Gonadotropin felszabadító hormon (Gn-RH) agonisták és antagonisták, progesztin, aromatáz-gátlók
Ha az endometriózisos beteg megpróbálna teherbe esni, konzervatív műtéttel eltávolíthatóak a méhen kívüli endometrium szövetek a méh és a petefészkek megőrzése mellett. Ez javítja a teherbe esés esélyét, azonban az endometriózis és a fájdalom idővel visszatérhet. A beavatkozást laparoszkópos úton, vagy ritkábban, kiterjedtebb esetekben hagyományos hasi műtéttel is elvégezhetik. A legtöbb esetben kezelhető az endometriózis laparoszkópos műtéttel.
A méh- és a petefészkek eltávolítására irányuló műtétet egykor az endometriózis leghatékonyabb kezelésének tartották. Az endometriózis-szakértők azonban egyre inkább eltávolodnak ettől a megközelítéstől, és helyette az összes endometriumszövet gondos és alapos eltávolítására összpontosítanak.
A méh eltávolítása (méheltávolítás) alkalmazható az endometriózissal kapcsolatos tünetek, például az erős menstruációs vérzés és a méhgörcsök miatti fájdalmas menstruáció kezelésére azoknál, akik nem akarnak teherbe esni. Még ha a petefészkek a helyükön maradnak is, a méheltávolításnak hosszú távú hatása lehet az egészségre, különösen, ha a műtétet 35 éves kora előtt végzik el.
A petefészkek eltávolítása idő előtti menopauzához vezet. A petefészkek által termelt hormonok hiánya egyeseknél javíthatja az endometriózis fájdalmát, másoknál azonban a műtét után visszamaradó endometrumszövetek továbbra is tüneteket okoznak. A korai menopauza a szív- és érrendszeri betegségek, bizonyos anyagcsere-betegségek és a korai halálozás kockázatát is magában hordozza.
Az endometriózis fogamzási nehézségekhez vezethet, így szükség lehet termékenységi kezelésre. A termékenységi kezelések széles számos fajtája elérhető manapság: a petefészkek több petesejt előállítására való serkentésétől egészen az in vitro megtermékenyítésig.Téma szakértői