A stroke bár ritkán, de gyerekekben is kialakulhat, és rájuk nézve is ugyanolyan veszélyes, mint a felnőttek számára, ezért nagy a jelentősége annak, hogy felismerjük a tüneteket, és minél előbb orvosi segítséget kérjünk.
Jelentkezzen be gyermek ultrahangra!
A stroke gyerekeknél ugyan ritka kórkép, mégis érdemes tudni, hogy akár ilyen fiatal életkorban is előfordulhat. Maga a stroke egy agyi érbetegség, azaz cerebrovaszkuláris rendellenesség, amelynek során az agyszövet, ami folyamatos oxigénellátást igényel, nem kap megfelelő vérellátást, és ez az oxigénhiány következtében az agyi sejtek elhalásához vezet. A stroke gyerekeknél is két formában jelentkezhet:Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Akárcsak felnőttekben, kulcsfontosságú az azonnali és megfelelő kezelés elkezdése. A stroke gyerekeknél is egy akutan életet veszélyeztető állapot, így ha felmerül a gyanú, azonnali orvosi segítségre van szükség. A későn megkezdett kezelés neurológiai károsodáshoz, többek között hosszú távú kognitív és motoros diszfunkcióhoz, illetve halálhoz vezethet.
A stroke gyerekeknél általában hirtelen kezdődik, és a tünetek eltérőek lehetnek a különböző korcsoportokban, illetve befolyásolhatja őket a stroke kialakulásához vezető ok is.
Újszülöttekben leggyakrabban:
Ezek miatt a nem specifikus tünetek miatt a kisgyermekekben gyakran késik a megfelelő diagnózis felállítása.
Idősebb gyermekek esetén a stroke tünetei jobban emlékeztetnek a felnőttekben látottakhoz:
A stroke gyerekeknél teljesen más rizikófaktorokkal társul, mint felnőttekben. Ezek közé tartoznak:
Sok gyerekben azonban semmilyen rizikótényező nem mutatható ki. A gyermekeknél a csípő ultrahang a fizikális vizsgálat mellett fontos egy esetleges csípőficam felderítésére. Hogy mikor érdemes elvégeztetni és hogy miből áll a vizsgálat, azt Dr. Kövi Rita, az Ultrahangközpont gyermek radiológusa mondta el.Kapcsolódó cikkünk
Csípőficamos volt? Gyermeke csípő ultrahangos vizsgálatát ne hagyja ki!
A stroke gyerekeknél is időfaktoros betegség, ha felmerül a gyanú, kulcsfontosságú az azonnali cselekvés, a diagnózis gyors felállítása, és a kezelés minél korábbi megkezdése.
A képalkotó vizsgálatok kiemelt jelentőséggel bírnak a stroke diagnózisának felállításában az agy és az agyi erek vizsgálata révén, így az MR, a CT és a transcranialis (koponyán keresztüli) ultrahang vizsgálatoknak, valamint a CT- vagy MR-angiográfiának nagy szerep jut.
Kiegészítő vizsgálatként felmerülhet:
Az akut kezelést követően érdemes alapos kivizsgálást kezdeni a stroke okának felderítésére, az esetleges újabb katasztrófa megelőzésének érdekében.
Ha a stroke gyerekeknél alakul ki, elsősorban kétféle ultrahang vizsgálat merül fel: a transcranialis ultrahang és a szívultrahang. Ennek a képalkotó eljárásnak nagy előnye, hogy könnyen és gyorsan kivitelezhető, nem jár fájdalommal, nem bontjuk meg a test integritását, nem igényel semmilyen különösebb előkészületet és nem jár ionizáló sugárzással sem.
Transcranialis ultrahang során a koponyacsontokon át vizsgáljuk az agyat és annak ereit. Újszülötteknél és csecsemőknél a még nem záródott kutacs lehetővé teszi számunkra, hogy azon keresztül vizsgáljuk a koponyán belüli anatómiai képleteket, azonban nagyobb gyerekekben (és felnőttekben) is alkalmazható az eljárás, mivel a halántékcsont bizonyos részén kellően vékony ahhoz a csont, hogy az ultrahanghullámok átjussanak rajta, és le tudjuk képezni a kérdéses területet. A transcranialis ultrahang segítségével detektálható agyi állományi vérzés, vér az agykamrákban vagy agyödéma, melyek mind társulhatnak a stroke-hoz.
Transcranialis doppler ultrahang segítségével az agyi vérátáramlás mérhető, melynek elsősorban a sarlósejtes anémiában van jelentősége, ahol a vizsgálat segítségével becsülhető a stroke kialakulásának kockázata. Az eljárásnak szerepe van más érbetegségek vizsgálatában is, mint a Moyamoya-betegség (ritka érrendszeri rendellenesség, amelynek következtében csökken az agy vérellátása), a tranziens és fokális cerebrális arteriopátia és más genetikai betegségek, amelyek iszkémiás stroke kialakulásához vezethetnek. Alkalmas továbbá az agyi embólia és a TIA detektálásra.
A stroke gyerekeknél gyakran alakul ki valamilyen szerzett szívbetegség, szívfejlődési rendellenesség, esetleg korábbi szívműtét talaján. Annak érdekében, hogy a szívet, illetve a szív ereit vizsgáljuk, gyakran alkalmazunk szívultrahangot (echocardiographiát) a stroke-on átesett betegeknél. A vizsgálat segítségével nem csak a szív aktuális állapotáról kaphatunk képet, de például egy agyi embólia okozta stroke esetén megtalálhatjuk az embólus forrását is.
A stroke gyerekeknél is hasonlóan kezelendő, mint felnőtteknél. A korai kezelés célja az agy vérellátásának helyreállítása, melyre többféle módszer létezik:
Attól függően, hogy a stroke melyik agyi területeket érintette, illetve mennyire volt gyors és megfelelő az ellátás, különböző jellegű és mértékű maradványtünetekkel kell számolnunk: nehézségek adódhatnak a járással, beszéddel, olvasással vagy a látással is. Görcsrohamok, illetve kognitív és emocionális változások is jelentkezhetnek. Összességében azonban a gyermekek agyának lényegesen jobb a regenerációs képessége, mint a felnőtt agynak, így az esetek többségében megfelelő rehabilitációs ellátással a maradványtünetek teljes mértékben megszűnhetnek. A gyors és pontos diagnózis, valamint a korán megkezdett kezelés csökkenti a hosszú távú tünetek fennállásának kockázatát, a korai rehabilitáció pedig lehetővé teszi a maximális felépülést.
TIA-nak, vagyis átmeneti iszkémiás rohamnak nevezzük, amikor a stroke tünetei csak rövid ideig, maximum 24 óráig állnak fenn, majd ezt követően maguktól megszűnnek. Ilyenkor az agyi erekben elzáródás keletkezik, ami gátolja a vérellátást, azonban az akadály magától feloldódik. A TIA fontos figyelmezető jele a stroke-nak, azonnali orvosi segítséget kell igénybe venni, ha a tüneteit tapasztaljuk. Stroke utáni életmódprogram - KardioKözpont Véralvadási zavar - TrombózisKözpont Honnan tudhatjuk, hogy átmeneti keringészavar játszódott le az agyunkban? - NeurológiaiKözpont Hormonzavar is állhat a magasvérnyomás hátterében - EndokrinKözpont Gyermek diabetológia - CukorbetegKözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be gyermek ultrahangra!
Téma szakértői